Erdoğan: Dünyanın en cömert ülkesi unvanını taşımanın gururu yaşıyoruz

Özbekistan'da konuşan Erdoğan, "Koronavirüs pandemisinde maalesef uluslararası kuruluşlar ve gelişmiş ülkeler iyi bir imtihan vermedi. Biz Türkiye olarak 161 ülke ve 12 uluslararası kuruluşa yardım sağladık" dedi

Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan'daki Şanghay İşbirliği Teşkilatı 22'nci Devlet Başkanları Zirvesi'nde konuştu.

Teşkilat ile ilişkileri geliştirmeye önem verdiklerini söyleyen Erdoğan, "Burası Asya'ya açılan pencerelerimizden birisi olmuştur" dedi.

"Üstlendiğimiz sorumluluk Türkiye ile teşkilat arasındaki ilişkilerin ne kadar geliştiğini ortaya koymuştur" diyen Erdoğan, "İmkanlar ile sorunların da küreselleştiği bir çağda yaşıyoruz. Ekonomik durgunluk, tedarik zincirlerindeki aksamalar, terörizm gibi nice imtihanla karşı karşıyayız. Bu sorunların üzerinden anca çözüm anlayışı ile gelebiliriz. Bu dönemde bazı ülkeler duvarlarını yükselmeyi ve içe kapanmayı tercih etmiştir. Duvarların yükselmesi ile mazlumların sesi daha duyulmaz hale geldi" diye konuştu.

"Gelişmiş devletler ve uluslararası kuruluşlar pandemide iyi bir sınav veremedi"

Koronavirüs pandemisinde gelişmiş devletlerin ve uluslararası kuruluşların iyi imtihan vermediğini savunan Erdoğan şöyle devam etti:

Koronavirüs pandemisinde maalesef uluslararası kuruluşlar ve gelişmiş ülkeler iyi bir imtihan vermedi. Kimi ülkeler çatışma noktasına geldi. Biz Türkiye olarak 161 ülke ve 12 uluslararası kuruluşa yardım sağladık. Kendi imkanlarımızla ürettiğimiz yerli ve milli aşımız Turkovac'ı tüm ihtiyaç sahiplerine sunduk. Dünyanın en cömert ülkesi unvanını taşımanın gururu yaşıyoruz.

Küresel sitemin reform ihtiyacını vurgularken kapsayıcı ve etkin bir düzenin tesisi için uğraşıyoruz. Bölgemizde ve ötesinde istikrar ve refahın olması için her türlü çabayı veriyoruz. Ukrayna'daki çatışmaların diplomasi yoluyla sona erdirilmesi için yoğun bir çaban veriyoruz. Ukrayna tahılının ihtiyaç duyanlara ulaştırılması için samimi bir çaba harcıyoruz.Küresel gıda güvenliğine yönelik çabaları destekliyoruz.Doğu ve Batı arasındaki bağlantının güçlendirilmesinin önemi günümüzde daha çok anlaşılmaktadır.

"Terör örgütleri ile mücadelemiz devam edecek"

Konuşmasında terörle mücadele konusuna da değinen Erdoğan, "Terörizm tüm devletleri olumsuz etkiliyor. Türkiye terörün kanlı yüzünü çok iyi bilen bir ülke. 40 yılı bulan terör örgütü ile olan mücadelemizde yalnız bırakılsak da PKK, PYD, YPG, FETÖ ve DEAŞ dahil tüm terör örgütleri ile mücadelemizi sürdürüyoruz. Türkiye son 2 yılda gerçekleştirdiği devasa ulaşım ve altyapı çalışmaları ile bu anlamda büyük başarıya ulaştı. Her alanda işbirliğine hazırız. Devam eden ekonomik ve siyasi süreçlere katkı vermeye devam edeceğiz. Toplantılarımızın ülkelerimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum" dedi.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU