Erhan Çelik, Karlov suikastinin TRT'de yayınlanmasına yönelik soruşturmada ifade verdi: Beni Ankara'dan kimse uyarmadı

Soruşturma kapsamında geçen hafta yapılan operasyonda 6 TRT çalışanı gözaltına alınmış, Çelik’in gözaltına alınmasını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Emniyet’i arayarak engellediği belirtilmişti

Fotoğraf: Twitter

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un öldürülmesine ilişkin görüntülerin TRT 1 Ana Haber Bülteni’nde yayımlanmasına ilişkin soruşturma kapsamında eski TRT Ana Haber Spikeri Erhan Çelik ifade verdi. Çelik, "Beni bu görüntülerin yayınlanmaması için Ankara'dan kimse uyarmadı" dedi.

Ankara Adliyesi’nde soruşturma savcısı Adem Akıncı’ya şüpheli olarak yaklaşık 4 saat ifade veren Çelik, FETÖ suçlamalarını kabul etmedi. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre Çelik, ifadesinde özetle şunları söyledi:

Karlov suikastını sonradan öğrendim. Bu görüntüler yayına hazır hale geldiği ve yayımlanması halinde herhangi bir sakınca olduğuna dair uyarı bulunmadığı için, ben de herhangi bir sorun olamayacağı gerekçesiyle yayımladım.

Beni bu görüntülerin yayımlanmaması konusunda Ankara’dan kimse uyarmadı. Ben de habercilik refleksiyle görüntülerin yayımlanmasını söyledim


"İşimden oldum"

Çelik, eski Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni, firari Ekrem Dumanlı ile olan HTS kayıtlarının sorulması üzerine ise “Görüşme FETÖ mensubu olduğu değerlendirilen bazı personelin işten çıkarılmamasına ilişkin oldu. Dumanlı, bu kişileri işten çıkarma demek için aradı. Ancak ben kendisini dinlemedim ve FETÖ’cü olduğunu düşündüğüm kişileri işten çıkardım” diye konuştu.

Çelik, ifadesinde 2008-2010 yılları arasında çalıştığı kurumdan FETÖ nedeniyle çıkarıldığını söyledi. Soruşturma kapsamında geçen hafta yapılan operasyonda 6 TRT çalışanı gözaltına alınmıştı.  

Alican Uludağ’ın 20 Temmuz tarihli haberine göre savcılığın gözaltı kararının ardından Erhan Çelik’in de evine giden polisler, doğrudan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Emniyet’i aramasıyla geri çekilmişti. 

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU