Yeni çalışmaya göre vejetaryen kadınların kalça kırığı yaşama riski daha yüksek

Et yemeyenlerin kalça kırığı riskinin, et yiyenlere kıyasla yüzde 33 arttığı görüldü

(Unsplash)

Yeni bir araştırmaya göre, vejetaryen beslenen kadınların hayatlarının ilerleyen dönemlerinde kalçalarını kırma ihtimalleri daha yüksek.

Çalışma, vejetaryen kadınların kalça kırığı riskinin et yiyenlere kıyasla üçte bir oranında (yüzde 33) arttığını ortaya koydu.

Araştırmacılar bunun muhtemel bir nedeninin vejetaryenlerin "genellikle kemik ve kas sağlığıyla ilişkili besin maddelerini daha az tüketmeleri" olabileceğini söyledi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

BMC Medicine akademik dergisinde yayımlanan geniş çaplı araştırmada, Birleşik Krallık'ta 35 ila 69 yaşındaki 26 bin kadın incelendi ve düzenli olarak et yiyen kadınlara kıyasla vejetaryenler, pesketaryenler ve ara sıra et yiyenler arasında kalça kırığı riski değerlendirildi.

Leeds Üniversitesi'nden uzmanlar, beslenme düzeni ve sağlık arasındaki bağlantıları değerlendirmek üzere bir grup kadını zaman içinde takip eden Birleşik Krallık Kadın Topluluk Çalışması'ndan elde edilen verileri inceledi.

Grubun dörtte birinden fazlası (yüzde 28) vejetaryenken yüzde 1'i ise vegandı.

Araştırmacılar, 20 yıllık bir süre zarfında kadınlar arasında 822 kalça kırığı görüldüğünü ve kalça kırığı riskinin yalnızca vejetaryenler arasında yüksek olduğunu tespit etti.

Araştırmanın başyazarı James Webster, "Araştırmamız vejetaryen kadınlarda kalça kırığı riskine ilişkin muhtemel endişelere dikkat çekiyor" dedi.

Fakat bu araştırma insanlara vejetaryen beslenme düzeninden vazgeçme uyarısı yapmıyor; her beslenme düzeninde olduğu gibi, kişisel durumları ve dengeli ve sağlıklı bir yaşam tarzı için hangi besin maddelerine ihtiyaç duyulduğunu anlamak önemlidir.

Vejetaryen beslenme, genellikle kemik ve kas sağlığıyla ilişkili besin maddelerinin alımını azaltır. Protein, kalsiyum ve diğer mikro besinler gibi bu türden besinler genellikle et ve diğer hayvansal ürünlerde bitkilerden daha bol bulunur.

Bu besin maddelerinin düşük miktarda tüketilmesi kemik mineral yoğunluğunun ve kas kütlesinin azalmasına yol açabilir, bu da sizin kalçanızı kırma riskinizi artırabilir.

Ortak yazar Profesör Janet Cade şunları ekledi:

Kalça kırığı, bağımsızlık kaybına neden olan, yaşam kalitesini düşüren ve diğer sağlık sorunları riskini artıran, yüksek ekonomik maliyeti küresel bir sağlık sorunudur.

Bitkisel beslenmeye dayalı diyetler zayıf kemik sağlığıyla ilişkilendiriliyordu fakat kalça kırığı riskiyle bağlantılarına ilişkin yeterince kanıt yoktu. Bu araştırma, bitkisel beslenmeye dayalı diyetlerin uzun vadede ortaya çıkarabileceği olası riskleri ve bu riskleri azaltmak için neler yapılabileceğini anlamak açısından önemli bir adımdır.

Araştırmacılar, erkekler arasında benzer sonuçların bulunup bulunamayacağını değerlendirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

PA'den de yararlanılmıştır* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/life-style

Independent Türkçe için çeviren: İpek Uyar

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU