Babacan'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a: Benden ders almıyorsan memleketin düştüğü halden ders al

Hükümete yönelik eleştirilerde bulunan Babacan, "Artık geriye kalan sayılı günlerinde, iktidarda durdukları sürece nasıl daha fazla nemalanırız, nasıl daha fazla menfaat sağlarız derdine düşmüş durumdalar" dedi

Fotoğraf: ANKA

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin Ankara İl Teşkilatı’yla bayramlaşma programında konuştu.

Konuşmasında hükümete yönelik eleştirilerde bulunan Babacan, Cumhurbaşkanı Rcep Tayyip Erdoğan'ın politikalarını da eleştirerek, "Sayın Erdoğan’a tekrar çağrı yapıyorum. Bari şu bayram günü otursun, biraz tezekkür etsin. Nerede hata yaptığını biraz düşünsün. Seçimden sonra biz alacağız, hepsini düzelteceğiz, Türkiye’yi ayağa kaldıracağız ama seçime daha vakit var. Eğer seçime kadar ülke iflas ederse, temerrüde düşerse bizim işimiz zorlaşacak. Ülkeyi bugün bu halde teslim alsak 6 ayda krizi çözeriz" dedi.

Babacan şöyle devam etti:

Bayram günü bu söylediklerimi dikkate al. O, ‘Kalkmış bana ders vermeye çalışıyor’ diyor. Ama derse ihtiyacı var. Benden ders almıyorsan şu olanlardan bari ders al, memleketin düştüğü halden ders al. İki tane önemli adımı atsın, Türkiye’nin iflas riski hemen azalır. Kriz çözülmez ama iflas riski azalır. Bir Merkez Bankası’nın başına sapasağlam, dürüst, ehil bir kadroyu ata. İki Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) başına dürüst, ehil bir kadroyu ata. Ama ondan sonra elini, ayağını çek. Talimat vermeyi de bırak.

"Nasıl daha fazla menfaat sağlarız derdine düşmüş durumdalar"

"İktidarın Türkiye’nin herhangi bir sorununu çözme imkânı ve ihtimali yok" diyen Babacan şunları, "Artık geriye kalan sayılı günlerinde, iktidarda durdukları sürece nasıl daha fazla nemalanırız, nasıl daha fazla menfaat sağlarız derdine düşmüş durumdalar" ifadelerini kullandı.

Babacan, hükümetin ülkenin 190 milyar dolarlık döviz rezervini tükettiğini savunarak, " Merkez Bankası’nı arka kapısından cayır cayır yaktılar. Ülke dövize muhtaç olunca da swap dilenmeye başladılar. Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan… Daha Suudi Arabistan’dan 5 kuruş çıkmadı. Görürüz, ne kadar gelir. Havuzun dibi delik. Ne kadar döviz bulsalar o deliklerden akıp gidecek" ifadelerini kullandı.

 

Independent Türkçe, ANKA

DAHA FAZLA HABER OKU