Yoksa Koca Yusuf mudur gelen: 661. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne rekor sayıda kayıt

661. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde 2 bin 475 pehlivanla en yüksek kayıt rakamına ulaşıldı

Fotoğraf: AA

661. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri, 1 Temmuz Cuma günü Sarayiçi Er Meydanı'nda başlayacak.

Tribünler Er Meydanı’nında cazgırın gür sesinden çıkacak “Üç yüz minareden ezan sesi midir gelen, yoksa kırk davulun sesi mi? Yoksa Koca Yusuf mudur gelen? Sarayiçi Kırkpınar kaynıyor, Adalı mıdır gelen? Hayde bre Aliço uyuyor musun? Kıran kırana güreşler var duymuyor musun?” manisini bekliyor.

Pehlivanlar ise 661 yıllık tarihte Kel Aliço, Koca Yusuf, Adalı Halil, Kurtdereli olma hayaliyle organizasyona kayıt oldu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Organizasyon bu yıl 2 bin 475 pehlivanla en yüksek kayıt rakamına ulaştı.

Edirne Sarayiçi Er Meydanı'nda cuma günü başlayacak güreşler için kayıtlar tamamlandı.

Mimar Sinan Spor Salonu'nda 2 gün süren kayıtlarda 14 boyda 2 bin 475 pehlivan kayıt yaptırırken, 658. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde ulaşılan 2 bin 380 pehlivan sayısı geçilmiş oldu.

Kırkpınar'da bu yıl 54 başpehlivan altın kemer için mücadele edecek.

Türkiye Güreş Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Başkanı Ziya Ünlü, organizasyona yoğun bir ilginin olduğunu, rekor sayıda pehlivanın katıldığını söyledi.

Yarın sabah güreşlerin minik boylardan başlayacağını, cumartesi günü de başpehlivanların çayıra çıkacağını aktaran Ünlü, "Rekor bir katılım var. Her geçen yıl daha fazla katılım oluyor. Bu, yağlı güreşe ne kadar çok değer verildiğini gösteriyor" ifadelerini kullandı.

Er Meydanı'nda yarın başlayacak organizasyon, 3 Temmuz Pazar günü başpehlivanın belirlendiği final güreşiyle tamamlanacak.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU