Rezerv Lig başlıyor, takımlara katkısı ne olacak?... "Kulüpler artık orayı da bir vitrin olarak kullanmak istiyor"

TFF, Süper Lig takımlarının yer alacağı Rezerv Lig'in kurulmasına karar verdi. Spor yazarı Umut Eken, 2020'de de gündeme gelen ancak iptal edilen Rezerv Lig'i ve kulüplere sağlayacağı avantajları Independent Türkçe'ye değerlendirdi

Rezerv Lig maçları, Süper Lig fikstürüne göre ve A takım maçları ile aynı günde oynanacak şekilde düzenlenecek / Fotoğraf: AA

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), uzun süredir gündemde olan Rezerv Lig için nihai kararını açıkladı.

TFF'nin internet sitesinden yapılan açıklamada 2022-23 sezonunda hem taraftarlara uygulanan deplasman yasağının kaldırıldığı hem de Rezerv Lig kurulmasına karar verildiği duyuruldu.

Rezerv Lig konusunda en önemli girişim Kulüpler Birliği Vakfı nezdinde yürütülmüştü.

Trabzonspor Başkan Ahmet Ağaoğlu, Rezerv Lig'in kulüpler açısından önemine şu sözlerle değinmişti:
 

Geçen sene kiralık gönderdiğimiz oyuncuların bir kısmı yeteri kadar oynamadı. Anadolu kulüplerinin bizim imkanlarımızı sağlamaları mümkün değil.

Maç tecrübesi kazanması için gönderdiğimiz oyuncular, oynayamadan geri döndüler. Rezerv Lig bu yüzden önemlidir.

 

 

2020'de 3 kulüp katılacağı için iptal edilmişti

Rezerv Lig uygulaması Türk futbolu için yeni bir gündem maddesi değil. 

Daha önce birçok kez gündeme getirilen Rezerv Lig uygulaması son olarak 2020'de Nihat Özdemir başkanlığındaki TFF yönetimi tarafından olumlu karşılanmıştı.

Kulüpler Birliği Vakfı'nın talebini olumlu karşılayan TFF, Rezerv Lig'in kurulmasına karar vermiş ancak proje iptal edilmişti.

Dönemin TFF Başkanı Özdemir, yayıncı kuruluşa verdiği demeçte projenin iptal edilmesini şöyle açıklamıştı:
 

Rezerv Lig konusunda Kulüpler Birliği'nden istek geldi. Bunun kararını aldık ve kulüplere bildirdik.

Ligin statüsünü ve birinci, ikinci ve üçüncüsü için ödülleri belirledik. 7 Eylül 2020 tarihine kadar bize bildirmek zorundalardı.

Fakat 7 Eylül akşamı sadece üç takımdan Rezerv Lig'e katılma isteği geldi. Bu takımlar Trabzonspor, Beşiktaş ve Göztepe. Diğer takımlardan istek gelmedi. üç takımla bunu uygulamamız söz konusu değil.

 

Nihat Özdemir - AA.jpg
TFF'nin eski başkanı Nihat Özdemir / Fotoğraf: AA

 

Rezerv Lig kaç takımla oynanacak?

Süper Lig'in 2022-23 sezonunda mücadele edecek 19 ekibi, Rezerv Lig'de de yer alacak. 

Rezerv Lig'de oynanacak müsabakalar A takım fikstürüne paralel gidecek. A takımlarda şans bulamayan yerli-yabancı tüm futbolcular, bu karşılaşmalarda forma giyebilecek. 

Kulüplerin A takımlarına oyuncu yetiştirilmesi, mevcuttaki oyuncuların hazır tutulması ve yabancı kuralı nedeniyle dışarıda kalan veya maçlarda şans bulamayan oyuncuların performansları izlenebilecek.

Rezerv Lig müsabakalarında kulüpler, A takım listesindeki yerli ve yabancı tüm futbolcularını (35) oynatabilecek.

Yine sezon içerisinde kulübün Profesyonel A Takımı ile Rezerv Takımı arasında, futbolcu geçişi bakımından herhangi bir kısıtlama veya sınırlama olmayacak.  

Rezerv Lig’e ilişkin diğer hususlar, TFF'nin yayınlayacağı Rezerv Lig statüsünde ilan edilecek.

 

Umut Eken.jpg
Umut Eken / Fotoğraf: Independent Türkçe

 

"Kulüpler artık orayı da bir vitrin olarak kullanmak istiyorlar"

Spor yazarı Umut Eken, 2020'de de gündeme gelen ancak sadece 3 kulübün katılmasıyla iptal edilen Rezerv Lig'i ve kulüplere sağlayacağı avantajları Independent Türkçe'ye değerlendirdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Rezerv Lig'in kurulmasının bu yıl alınan kararda kulüplerin yoğun talebi nedeniyle gerçekleştiğini dile getiren Eken, "Özellikle Hamit Altıntop'un bir proje geliştirmese de yönetim kurulu toplantılarında dillendirdiği Rezerv Lig'le ilgili sorumluluk alması, kulüplerden de bu yönde bir talep gelince TFF'ye organizasyonu tekrar hayata geçirme kararı aldı" dedi.

2020'den sonra kulüplerin fikirlerinin değişmesinin nedenlerini de aktaran Eken, "Kulüpler artık orayı da bir vitrin olarak kullanmak istiyorlar. Şu anda yabancı kuralı nedeniyle kadroda bulundurdukları yabancıların hepsini 11'de oynatamıyorlar. Sekiz oyuncuyla sorumluluk alıyorsun, kadroya aldığın, alamadığın var. Sakatlık, ceza vesaire olmadığı zaman eğer çok formda bir oyuncu grubun varsa yabancıları kastediyorum bazılarını mecburen dışarıda bırakmak zorunda kalıyorsun. Bunu da bu şekilde formüle edebilirler gibi görünüyor" diye konuştu.

"Rezerv Ligi hayata geçirmek değil, bir cazibe alanı haline getirmek önemli"

Rezerv Lig'in yurt dışında çok iyi uygulamalarının yapıldığını dile getiren Eken, şöyle konuştu:
 

Şampiyonlar Ligi'nde boy göstermiş 40-50 milyon euroluk futbolcuların İngiltere'de Rezerv Lig maçlarında forma giydiğini gözlemledik. Tabii orada başka bir boyut da var.

İngiltere ile kıyaslayamayız kendimizi. Tabii ki dolu tribünler önünde oynanmasını beklemiyoruz ama burada sadece Rezerv Ligi hayata geçirmek değil, bir cazibe alanı haline getirmek önemli bir operasyon olacak.

Yani 'Karar aldık. Rezerv Lig hayata geçsin. Maçları oynatalım' demekle olmaz. Oraları sponsorlamak, taraftarı oraya çekmek, taraftarla takım arasındaki aidiyet duygusunu oluşturmak, A takımda izlenemeyen futbolcuları izletmeye çalışmak lazım. Ciddi bir pazarlama süreci de gerekiyor beraberinde. 


"Oyuncu grubunu formda tutma açısından önemli, teknik adamların işini kolaylaştıracak"

Rezerv Lig'in kulüpler için önemli bir avantaj yaratacağını düşünen Eken, "Oyuncu grubunu formda tutmak, sürekli oynatabilmek, onlara şans verebilmek, onların son durumlarını, maç temposundaki performanslarını görebilme açısından çok önemli. Özellikle teknik adamların işlerini kolaylaştıracak. Bir taraftan da genç futbolcuların ve şans bulamayanların bahanesini ortadan kaldıracaktır. Burada da çok ciddi bir serbestiyet var. Herhangi bir sınır yok" şeklinde görüş belirtti.

 

 

"Avrupalı scoutların orayı fırsat görüp daha fazla geleceğini tahmin etmek güç değil"

Kulüpler açısından Rezerv Lig'in olumsuz ya da tehlike yaratabilecek bir yönü olduğuna da değinen Eken, şu ifadeleri kullandı:
 

Dezavantaj mı yoksa büyük bir tehlike mi demek lazım bilemiyorum ama artık Avrupa'da genç nüfus oranı çok azalıyor. Ve Türkiye, Avrupalı scoutların, kulüplerin fokuslandığı önemli adreslerden bir tanesi.

Birçok futbolcuyu Süper Lig'de göremeden Avrupa'da izler hale geldik. Süper Lig'e değil alt liglere odaklandı Avrupalılar. Şimdi Rezerv Lig'de onlar için de bir alternatif olacak.

Elbette ki Süper Lig temposunda maçlar beklemiyorum ama diğer yandan Avrupalıların orayı fırsat görüp daha fazla buraya geleceğini tahmin etmek güç değil. 

 

 

"Rezerv Lig'de forma giyecek oyuncuların gelecek planlamaları büyük sorumluluklar getiriyor"

Bu noktada kulüp yönetimlerine büyük işler düştüğünü ve profesyonel kontratların daha fazla önem kazanacağına dikkat çeken Eken, sözlerini şöyle noktaladı:

Türk futbolcularla sağlıklı kontratlar yapılamıyor. Genç, geleceği olan futbolcular Avrupa'ya gidiyor profesyonel sözleşmeler yapılmadığı için. Işte bir örneği var: Bartuğ Elmaz. Uzun süredir konuşuluyordu, Marsilya'ya gitti. Bartuğ'u Süper Lig'de A takımda izleyemedik. Başarılı olur, olmaz orayı ayrı. Rezerv Lig'in bence kulüpler açısından tehlikesi o. Avrupalılar genç yeteneklerimizi izleyebilecekleri için bu sahneye odaklanacaklar. Bu bakımdan orada forma giyecek ya da gelecek vaadeden oyuncularla ilgili gelecek planlamaları büyük sorumluluklar getiriyor.

 

 

Urgancılar: Rezerv Lig yerinde ve iyi karar

Beşiktaş Kulübü'nün eski yöneticisi Mesut Urgancılar, TFF'nin Rezerv Lig kararını sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla değerlendirdi.

Alınan kararları kulüpler için olumlu bulduğunu ifade eden Urgancılar, şu değerlendirmeyi yaptı:
 

Rezerv Lig ve deplasman yasağının kaldırılması yerinde ve iyi kararlar. Geniş kadro ve her yaş grubundaki yarışmacı takımlarımız nedeniyle Rezerv Lig Beşiktaşımız için kazanç. Deplasman yasağının kaldırılması ise her şeyden önce sosyal yaşamdaki normalleşmeye katkı sağlayacaktır.

 

 

Akkoyun: Tesisleri, sahaları, hoca gelişimini önemsemeyen her proje şovdur

Vole yorumcusu Serkan Akkoyun, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda TFF'nin kararına temkinli yaklaştı.

"Rezerv Lig kurulmasına karar verilirken hazırlanan sunum ve raporda ‘faydaları’ kısmına ne yazıldı acaba" sorusunu yönelten Akkoyun, şu yorumu yaptı:
 

Üç takımın bir sahada idman yaptığı, halı saha zeminlerinde oynanan altyaşlara Rezerv Lig ne olacak ki? Tesisleri, sahaları, hoca gelişimini önemsemeyen her proje şovdur.

 

 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU