MHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın’dan Davutoğlu ve Babacan ekibine: Türkiye’ye zarar vermeyi göze alan orta malı politikacı tipleri

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Twitter’dan yaptığı açıklamada yeni bir siyasi oluşum içinde oldukları bilinen eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ı “doğru yoldan ayrılmak” ve “vefasızlıkla” suçladı

Fotoğraf: İHA

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Twitter hesabından yaptığı açıklamalarda eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve ekibinin MHP’ye yönelik eleştirilerine yanıt verdi. 

Ahmet Davutoğlu için “Mazul (Azledilmiş) ve sakıt (Düşmüş)” ifadelerini kullanan Yalçın, Davutoğlu’nu MHP’ye dönük karşıtlık cephesi oluşturmak ve “Ak Parti içinde bozgunculuk ve tefrika girişimleri” yapmakla suçladı. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ahmet Davutoğlu’nun “MHP âdeta Ak Parti tabanına hortum bağlamış” ve “MHP ile ittifak bitirilmeli” ifadelerini kullandığını belirten Yalçın, “temelsiz, akılsız ve öngörüsüz açıklamalarla aklınca hedef şaşırtmaktadır” diye konuştu. 

Ahmet Davutoğlu kanadının yanı sıra Ali Babacan'ın ekibini de eleştiren Semih Yalçın, iki ismi "Türkiye’ye zarar vermeyi göze alan bu orta malı politikacı tipleri bir alamete bindirilmiş" ifadelerini kullandı. MHP Genel Başkan Yardımcısı şunları söyledi: 

Davutoğlu’nun MHP muarızı (karşıtı) kesilmesinin arka planında, partimizin siyasette oynadığı dominant ve etkin ama yapıcı rolün baltalanması için kendisini yeni fitne odağı rolüne hazırlayanların rahatsızlığı kadar, cemaziyelevvelinin (geçmişle ilgili olumsuzluklar) partimizce iyi bilinmesinin mahcubiyeti de vardır.

Davutoğlu, uluslararası aktörler adına seçmen tabanında anafor oluşturarak kendi partisinin altını oyma vazifesini ifa ederken; asıl maksadını gizleme şeytanlığına kaçmaktadır.

“Mazul ve sakıt” olmakla maruf eski başbakanın; MHP gündemli ama aslında Ak Parti hedefli tespit ve değerlendirmelerinin amacı, elbette partisinin hayrı ve selameti değildir.


“Davutoğlu’nun hedefinde Cumhur İttifakının Türkiye’yi 2023’e taşıma potansiyelini yok etmek ve Sayın Cumhurbaşkanının yeniden seçilmesiyle sürecek istikrarı şimdiden baltalamak, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine bu yolla zarar vermek vardır” diyen Yalçın bunun nedeni olarak şu gerekçeyi gösterdi:

Çünkü Cumhur İttifakı, yeni yeni oturmaya başlayan; Türkiye’nin mehabetine, bölgesel ve uluslararası alandaki saygın konumuna yaraşan yeni hükümet modelinin sigortası, garantisidir.

Davutoğlu’nun çürük tezlerinin aksine, bu ittifak; Ak Partinin doğasını bozmadığı gibi, onun ülke meselelerini millî irade desteğiyle çözümleyecek güce erişmesine, Türkiye’nin geleceği ve bekası adına sağlam, objektif ve sonuç odaklı politikalar üretmesine vesile olmuştur.

Cumhur İttifakı atmosferi ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi sayesinde Türkiye, uluslararası aktörler karşısında daha bağımsız ve daha egemen bir devlet portresi çizebilmiştir.


Davutoğlu kanadının yanı sıra yeni bir parti kurması beklenen Ali Babacan ve ekibini de eleştiren Semih Yalçın “Davutoğlular ve Babacanları harekete geçiren mahfillerin gayesi; işte bu aşılmaz ve sarsılmaz gücü ortadan kaldırmak, Türkiye’nin millet iradesine dayanan varlık ve direniş azmini yıkmaktır. Kamuoyunun da dikkatinden kaçmamıştır: Sisteminin devamındadır” ifadelerini kullandı. 

 


“Türkiye’yi bölgesinde ve dünyada eriştiği güçlü ve müessir konumdan uzaklaştırmanın yolu, güçlü Cumhur İttifakından ve millî iradenin ürünü olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminden kurtulmaktan geçmektedir” diyen Yalçın Twitter paylaşımlarına şöyle devam etti: 

Bunun içindir ki kendi partilerinde fısk (doğru yoldan ayrılma) ve fücura meyilli; vefa, minnet ve kaderdaşlık duygusundan, dava adımlığı evsafından (niteliklerinden) mahrum Davutoğlular ve Babacanlar, baştan çıkarıcı vaatlerle süslenip püslenip sahneye çıkarılmıştır. Elhak, bitpazarına nur yağmayacaktır.

Madem ki sadece kendi yetiştikleri; sayesinde isim, şöhret ve dünyalık sahibi oldukları partilerine değil, bütün Türkiye’ye zarar vermeyi göze alan bu orta malı politikacı tipleri bir alamete bindirilmiş; biz olacakları şimdiden söyleyelim de ikaz sorumluluğu üstümüzde kalmasın:

Davutoğlu tarafından MHP’nin hortum bağladığı iddia edilen seçmen kitlesi, hem partisine hem de ülkeye sahip çıkmakla kalmayacak; sağduyu ve ferasetini göstererek Cumhur İttifakına da Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine de desteğini sürdürecektir.

Çünkü milletimiz iyi bilmektedir ki Türkiye’nin selameti Yenikapı Ruhu’nun korunmasında ve bu ruhun siyasetteki aksisedası olan Cumhur İttifakının yaşamasındadır. Bekamız, güçlü ve hızlı bir demokratik yönetim modeli olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin devamındadır. 


Davutoğlu: AK Parti- MHP ittifakından rahatsız olduğumu hep söyledim

2014-2016 yılları arasında Başbakanlık yapan Ahmet Davutoğlu, dün Yavuz Oğhan, İsmail Saymaz ve Akif Beki’nin sorularını yanıtladığı röportajda AK Parti’nin MHP ile ittifakından rahatsız olduğunu hep söylediğini hatırlatarak “Bu ittifak ilişkisi AK Parti’nin doğasını bozmakta ve MHP'ye oy kaçırmaya neden olacağını anlatmaya çalıştım. Bundan dolayı Bahçeli'nin bana öfkelenmesini anlarım. Ama benim anlayamadığım şey, kendileri için makamımdan ayrılmayı göze aldığım kişilerin hedefinde olmam. Benim yakınlarımın, eşimin konferansının iptal edilmesini anlayamam” demişti. 

Eski AK Parti milletvekili Üstün: MHP hortum bağlamış gibi AK Parti tabanını kendine doğru çekiyor

Davutoğlu’na yakın bir siyasetçi, AK Parti’nin eski Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, 6 Temmuz’da Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya’ya verdiği röportajda MHP’yi eleştirmiş ve şunları söylemişti. 

“MHP adeta hortum bağlamış gibi AK Parti tabanını kendine doğru çekiyor. Üç tane miting yapmadan AK Parti’den devşirdiği oylarla gücünü korumaya çalışıyor. Bu arada maalesef AK Parti söylemleri de MHP’lileşmiş. Onun içinde bu duruma işaret edene saldırıyor. İstiyor ki AK Parti aleyhine yürüyen bu ilişki duyulmasın, görülmesin” dedi.
 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU