Prens Andrew'un kaybettiği unvanı geri almak için kulis yaptığı iddia edildi

Andrew, ocak ayında Grenadier Muhafızları Albayı unvanını kaybetmişti

II. Elizabeth'in 61 yaşındaki oğlu Prens Andrew kısa süre önce Kovid-19'a yakalanmıştı (Reuters)

Kraliyet görevlerine geri dönmek için bastıran York Dükü, Kraliçe'den Grenadier Muhafızları Albaylığı görevini kendisine geri vermesini istiyor.

Prens, bu gözde görevi ocak ayında diğer askeri unvanlar ve kraliyet himayeleriyle birlikte kaybetmişti.

Kraliçe'nin gözden düşen ikinci oğlu, pedofil milyarder Jeffrey Epstein'le arkadaşlığı nedeniyle tepki çekmesinin ve Virginia Giuffre'ye karşı özel cinsel saldırı davasını anlaşmaya bağlamak için milyonlar ödemesinin ardından kamusal hayattan çekilmişti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Prens Andrew, Giuffre'yle hiç tanışmadığını iddia etmiş ve aleyhindeki tüm iddiaları reddetmişti.

The Telegraph'a göre, bunun üzerinden hemen hemen 6 ay geçmişken, Prens Andrew yeniden Grenadier Muhafızları Albayı olarak göreve iadesini istemekle kalmıyor, kraliyet ailesinin diğer üyeleriyle birlikte kraliyet nişanlarına da katılabilmeyi arzuluyor.

Gazete ayrıca, Prens Andrew'un kızları Prenses Beatrice ve Eugenie'ye de kraliyetin çalışan üyeleri statüsünün verilmesi için bastırdığını belirtti.

The Telegraph'ın aktardığına göre kraliyetten bir kaynak, "Grenadier Muhafızları Albaylığı onun en gözde unvanıydı ve onu geri istiyor" dedi.

Devlet Danışmanı olarak kalan Prens Andrew, kraliyet ve devlet etkinliklerine dahil edilmesi gerektiğine de inanıyor.

 

prince-andrew (1).jpg
Andrew, bu unvanı, 2017'de kamusal hayattan çekilerek emekliliğe ayrılan Edinburgh Dükü'nden almıştı (AFP)

 

Tüm resmi görevlerinden kovulduktan sonra kamusal hayattan bir adım uzaklaşan prens, sadece mart ayında Prens Philip'i anma töreninde boy göstermişti.

Prens Andrew'un pazartesi günü Windsor Kalesi'ndeki Dizbağı Nişanı töreninde halkın önüne çıkması bekleniyordu ama artık şimdi halkın karşısına çıkmasının yasaklandığı bildirildi.

The Sunday Times, Dizbağı Şövalyesi olan Prens Andrew'un pazartesi St. George Şapeli'ndeki yıllık ayinde kraliyet ailesinin üst düzey üyeleriyle birlikte hazır olacağını iddia etmişti.

Ancak The Sun, tahtın varisleri olan Galler Prensi ve Cambridge Dükü'nün bu konuda Kraliçe'ye kulis yaptığını yazdı.

Önde gelen kraliyet üyelerinin "tepkiden" korktuğunu aktaran gazeteye göre, Prens Charles ve William'ın, son kararı veren Kraliçe'ye bildirmeden önce kendi yaklaşımları üzerinde anlaştıkları söyleniyor.

Buckingham Sarayı'yla ve Prens Andrew'un temsilcisiyle yorum almak için iletişime geçildi ama henüz yanıt alınamadı.* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: Onur Bayrakçeken

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU