ABD’de seçilmiş en yüksek seviyeli Türk emekli oldu

16 yıldır Teksas Eyaleti Houston şehrinde Hakimlik görevi yapan Jay Karahan, Türk olmaktan gurur duyduğunu söyledi

ABD’deki en yüksek derecede seçilmiş Türk kökenli Hakim Jay (Ceyhun) Karahan 16 yıldır sürdürdüğü görevinden emekli oldu. 

Teksas eyaletinin Houston şehrindeki Harris Bölgesi Ceza Mahkemesi’ndeki görevinden emekli olan Karahan, 3 dönem boyunca hakimlik seçimlerini kazanarak ABD’de seçilmiş en yüksek seviyeli Amerikalı-Türk unvanını aldı.  

Forum USA’e konuşan Karahan, bulunduğu konumdan ötürü büyük minnettarlık duyduğunu söyleyerek, “insanların hayatlarında farklılık yaratma”nın heyecanını hep duyduğunu ifade etti. 

Karahan, Turks of America (TA) Dergisi tarafından “Amerika’nın En Etkin 50 Türkü” arasında gösterilmişti. 

Global Daily News’a verdiği bir röportajında da Karahan, Türk kökenli olduğundan dolayı gurur duyduğunu söylemişti.

Kendi babası Necmettin Karahan’ın hayatından örnek veren Karahan, Türklerin ABD’de istedikleri pozisyona rahatlıkla gelebilecek başarı ve çalışkanlıkta olduğundan da bahsetmişti  

Baba Karahan, profesyonel bir boksör olarak Galatasaray Spor Kulübü’nde boks yaptığı dönemde 1949 yılında turnuvaya katılmak için ABD’ye geldi ve kazandığı maçlardan sonra ülkeye yerleşti.

Amerikalı bir kadınla evlenen Baba Karahan, “Nash” adını aldı ve bu evlilikten “Jay” adını verdiği oğlu dünyaya geldi. 

‘‘Korkusuz Türk’’ adıyla ABD’de tanınan Nash daha sonra Houston’ın Harris bölgesinde şerif oldu. 

Jay Karahan Kimdir?

Florida Eyaleti’ne bağlı Tampa’da doğan Jay Karahan, lise öğrenimini 750 kişi arasında 30. olarak tamamlayarak, Tampa bölge savcısının yanında işe başladı.Başyargıçlığa kadar uzanacak olan bu macera, hukuk okuma kararını almasıyla devam etti. 

1979 yılında Houstan’da hukuk fakültesinde eğitimine devam eden Karahan, bir yandan da 4 yıl boyunca Houston’da savcılık yaptı. Savcılık görevinden sonra 4 yıl Adalet Bakanlığı’nda, ardından o dönemde 100 büyük şirket arasında gösterilen Cooper Industries‘in hukuk dairesinde 4 yıl çalıştı. 4 yılın ardından şirketten ayrılan Karahan, kendi adını taşıyan hukuk bürosunu kurdu.

Karahan, ilk yargıçlık denemesini 1996 yılında yaptı ve 2002 yılında Harris Bölgesi Ceza Mahkemesi’ne Hakim olarak seçildi. Bunun ardından 2006 ve 2010 yıllarında da üst üste seçilen Karahan, 31 Aralık 2018 günü emekli oldu.  
 


 


 

DAHA FAZLA HABER OKU