Pentagon'da UFO bilgilerini saklayan "Kurukafa ve Kemikler Cemiyeti" benzeri gizli bir grup olduğu iddia edildi

"Böyle insanlar var ve çok ilginç bilgileri koruyorlar"

ABD'li yetkililer önceki günlerde piramit şeklindeki bir UFO'nun görüntülerini yayımlamıştı (House Intelligence / YouTube)

ABD Kongresi'nin 53 yıl sonra ilk kez düzenlediği "tanımlanamayan uçan nesneler" (UFO) oturumu, Savunma Bakanlığı Pentagon'un iç işleyişine dair soruları gündeme getirdi.

Pentagon içinde UFO'larla ilgili bazı bilgileri koruyan ve kamuoyuyla paylaşmak istemeyen bir grup olduğu iddia edildi.

Adı paylaşılmayan bir Pentagon yetkilisi, "Böyle insanlar var ve çok ilginç bilgileri koruyorlar" diye konuştu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Temsilciler Meclisi'nin 17 Mayıs'ta gerçekleştirdiği UFO oturumunda, Pentagon yetkilileri bu gizemli nesnelerle ilgili neler bildiklerine dair ifade vermişti.

Söz konusu oturumun "ABD halkına bu olaylara dair bilinmesi gerekenleri öğrenme fırsatı vermesi" amaçlanmıştı.

Öte yandan, bazı güvenlik yetkililerinin iddiaları, Pentagon içindeki çekişmelerin UFO'lara dair soruların aydınlatılmasını engellemiş olabileceğini düşündürdü.

Politico'ya konuşan 4 güvenlik yetkilisine göre Pentagon'da çekişme içinde olan gruplar, Kongre'nin bilgi talebini nasıl uygulayacakları ve bildiklerinin ne kadarını açıklayacakları konusunda tartışıyordu.

Yetkililerden biri, askeri ve istihbarat teşkilatları içinde Kongre'ye karşı şeffaflık tartışmasını çok ciddiye alan ve UFO'larla ilgili verileri koruyan bir hizip olduğunu savundu.

"Bu gizli topluluklarını fetişleştiriyorlar" diyen yetkili, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bir tür Kurukafa ve Kemikler havası var. Bu konuyu içimizde çok detaylı bilen bir grup var ve bunların çoğu güvenlik sorunları nedeniyle Kongre'ye bildirilmedi.

Kurukafa ve Kemikler Cemiyeti (Society of Skull and Bones), 1832'de William Huntington Russell ve Alphonso Taft tarafından Yale Üniversitesi'nde kurulan, gizli yapısı sebebiyle sayısız komplo teorisine adı karışan öğrenci topluluğuydu.

Gazeteye konuşan yetkililerden bir diğeri ise Pentagon'un UFO'ları yeterince araştırmadığını öne sürdü:

Bu konuda gerçekten ayak sürüdüler.

Kongre'yi daha agresif adımlar atmaya çağıran eski istihbarat yetkilisi Christopher Mellon da UFO oturumun hemen öncesinde, "Kongre'nin amacı ve Pentagon'un eylemleri arasında büyük bir boşluk var" demişti:

Gemilerimizi ve üslerimizi saran bu 'drone' sürülerini aydınlatmak gibi acil bir görevin sahibi kim ve bu konuda ne yapıyorlar?

400 UFO ihbarı alındı

Temsilciler Meclisi'nin İstihbarata Karşı Koyma ve Terörle Mücadele Alt Komitesi'nin düzenlediği halka açık UFO oturumunda açıklanan bilgiler, beklentileri karşılamaya yetmemişti.

Paylaşılan en önemli bilgiler arasında, 2020'de UFO'ları araştırmak üzere kurulan Tanımlanamayan Hava Olayları Görev Gücü'nün direktörü Scott Bray'in şimdiye dek 400 ihbar aldıklarını söylemesiydi.

Bray, bu ihbarlardan 256'sının son bir yılda geldiğini belirtmişti.

Oturumda bazı UFO görüntüleri de gösterilmiş ve açıklanamayan bu görüntülerin "gerçek" olduğu ifade edilmişti.

Pentagon'un Temmuz 2021'de Kongre'ye sunduğu UFO raporu da dünya gündemini uzun süre meşgul etmiş ama merakla bekleyenleri hayal kırıklığına uğratmıştı.

Zira 9 sayfalık rapor, gizemli nesnelere yönelik kapsamlı bir çalışma değildi. Nesnelerin ardında uzaylıların olduğu iddiasını da ne doğrulamış ne de çürütmüştü.

 

Independent Türkçe, Politico, NPR

Derleyen: Çağla Üren

DAHA FAZLA HABER OKU