ABD ve Avrupalı petrol şirketleri Venezuela'da yeniden faaliyete geçecek

Amerikalı ve Avrupalı petrol şirketlerinin Venezuela'daki faaliyetlerine yeniden başlayacağı belirtildi

Amerikalı ve Avrupalı petrol şirketleri Venezuela'daki faaliyetlerine yeniden başlayacak / Fotoğraf: Reuters

Venezuela Devlet Başkan Yardımcısı Delcy Rodriguez, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Bolivarcı Venezuela hükümeti, ABD'nin, Avrupalı ve ABD'li petrol şirketlerine Venezuela'daki operasyonlarını müzakere etmek ve yeniden başlama yetkisi verdiğine yönelik haberleri doğruladı ve onayladı" ifadesini kullandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Rodriguez, ülkesine yönelik yaptırımların tamamen kaldırılması için mücadelelerine devam edeceklerini vurgulayarak, "Dünya, Venezuela'nın ekonomik toparlanma yolunda ilk adımlarını kendi çabasıyla attığını, meşru olmayan yaptırımları ve insanlık dışı ablukayı kınayarak aştığını biliyor. Halkımız, son zamanlardaki çalışmalarımızı ve başarılarımızı gururla takip ediyor" dedi.

Venezuela'nın demokratik değerlere bağlı bir ülke olduğunu belirten Rodriguez, diyaloğun teşvik edilmesi için çaba göstereceklerini kaydetti.

Haberlerde, ABD'nin, Avrupalı ve ABD'li petrol şirketlerine Venezuela'daki faaliyetlerine yeniden başlamaları konusunda ise yetki verdiği öne sürüldü.

ABD'li petrol şirketleri 2020'de ülkeden çekilmişti

 Venezuela'da bulunan son petrol sondaj kulesi 2020'de ülkeden ayrılmıştı.

Houston kenti merkezli Nabors şirketinin son aktif petrol sondaj kulesini kapatmasıyla dünyadaki en büyük petrol rezervlerine sahip ülke olan Venezuela'da faaliyette olan petrol sondaj kulesi kalmamıştı.

 

AA, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU