Cumhurbaşkanı Erdoğan engelli sporculara hitap etti: Sizi yalnız bırakmayacağız, ne gerekiyorsa yapmakta kararlıyız

Erdoğan konuşmasında, "Başkaları sırtını dönse de biz engelli kardeşlerimizi asla yok sayamayız" dedi

Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Spor Aşkı Engel Tanımaz" Özel Eğitim Okulları'na Spor Malzemesi Dağıtım Töreni’ne katıldı.

"Hangi kökene, inanca, kültüre sahip olursa olsun 85 milyonun her biri devletimizin nazarında eşittir" diyen Erdoğan, "Bizim siyaset ve devlet anlayışında hiç kimse insani vasıflarından, doğuştan gelen özelliklerinden dolayı ötekileştirilemez. Hiç kimse dış görünüşünden dolayı ayrımcılığa bırakılamaz. Hiç kimse bedensel engeli nedeniyle sosyal hayatın dışına itilemez. Başkaları sırtını dönse de biz engelli kardeşlerimizi asla yok sayamayız" ifadelerini kullandı.

"Engellilere yönelik pozitif ayrımcılığı anayasa güvencesine aldık"

Türkiye'de çok uzun yıllar engelli bireylerin ya ihmal edildiğini ya da önyargıların kurbanı olduğunu söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti:

Sürekli 'yapamazsınız' denilerek özgüvenleri törpülenmiştir. Hayata katılmalarını teşvik edecek bir irade, vizyon ve hassasiyet maalesef mevcut değildi. Bu tabloyu biz kökten değiştik. Engellilerimizin sorunlarını çözmek adına gerçekten çok güzel işler gerçekleştirdik. Engelliler Kanunu ile eğitimden bakıma kadar engellilerimizi ilgilendiren pek çok konuda tarihi nitelikte adımlar attık. 2010'da yapılan anayasa değişikliği ile engellilere yönelik pozitif ayrımcılığı anayasa güvencesine aldık. 

Okula gidemeyen çocukları için evleri ve hastaneleri birer okula dönüştürüyoruz. Toplam 453 bin toplam özel eğitim ihtiyacı olan çocuk ve gencimize eğitim veriyoruz. 79 adet olan destek eğitim odalarının sayısı 2022 yılı itibariyle 638'e ulaştı. Biz sizi yalnız bırakmayacağız. Ne gerekiyorsa bunu yapacağız, yapmakta kararlıyız. 

Bakanlığa bağlı tüm spor tesislerinin engelli bireylerin erişimi için yeniden düzenlendiğini de vurgulayan Erdoğan, "2024 Paris Olimpiyatları ile ilgili hazırlıklarımıza şimdiden başladık. Sporcu sayısı ve kazanılan madalya sayısıyla inşallah yeni bir rekora imza atacağımızı düşünüyorum" dedi.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU