Bakan Akar sınırın sıfır noktasından Pençe Kilit Operasyonu'nu takip etti: Hudut hattını tamamen kilitleyeceğiz

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Terör örgütünde bir çöküş var. Bununla alakalı terörist ifadeleri, istihbarat raporları var" diye konuştu

Fotoğraf: AA

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, dün beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever ile sınırın sıfır noktasında bulunan 3'üncü Piyade Tümeni'ne ait Taktik Komuta Yeri'ne gitti.

Pençe Kilit Operasyonu'nun gerçekleştirildiği, Zap'a 10 kilometre mesafedeki Taktik Komuta Yeri'nde, sahadaki son duruma ilişkin brifing alan Akar, operasyona katılan birliklerin komutanları ile video konferans görüşmesi gerçekleştirdi.

"Pençe Kilit Operasyonu'nda bugüne kadar 56 terörist etkisiz hale getirildi"

Milli Savunma Bakan Akar, Pençe Kilit Operasyonu'ndaki son duruma ilişkin şu bilgileri verdi:

Pençe Kilit Operasyonu'nda bugüne kadar 56 terörist etkisiz hale getirildi. Operasyonumuz büyük bir başarıyla planlandığı şekilde devam ediyor. Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz. Onlara şükran borçluyuz. Hatıralarını her zaman şükranla yad edeceğiz. Onların kanlarını yerde bırakmadık, bırakmayacağız ve sonuna kadar faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. Operasyonumuzun başarıyla tamamlanmasıyla hudut hattını tamamen kilitleyeceğiz. Teröristlerin sınırlarımıza girmesi mümkün olmayacak. Faaliyetlerimiz, komşumuz Irak'ın toprak bütünlüğüne saygılı bir şekilde devam ediyor. Tek hedefimiz teröristler. Ülkemizi, hudutlarımızı, güvenlik güçlerimizi terör saldırılarından korumak için çaba gösteriyoruz.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Terör örgütünde çöküş var"

Operasyonda ilk safhanın başarıyla tamamlandığını vurgulayan Akar, "Şu anda teröristler için hiçbir yer güvenli değil. Mehmetçiğin nefesini her an enselerinde hissediyorlar. Terör örgütünde bir çöküş var. Bununla alakalı terörist ifadeleri, istihbarat raporları var. Artan bir şiddet ve tempoda, en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar mücadelemizi sürdüreceğiz" diye konuştu.

Bakan Akar, terör örgütü PKK ve YPG'nin birbirinden farkının olmadığını belirterek, "Bunlara içeriden ve dışarıdan kim destek verirse versin, bu beyhude bir gayrettir. Teröristler kaçacak yerlerinin olmadığını, sona yaklaştıklarını anlamalıdır. Teröristler, Mehmetçiğin şefkatli, yargının adaletli ellerine teslim olmaktan başka çarelerinin olmadığını anlamalıdır. İnşallah bundan önceki terör hedeflerinin olduğu gibi bundan sonraki terör hedeflerinin de sonunu getireceğiz" dedi.

"Bu yılın başından itibaren hudutlarda 1819 kişinin yakalandı, 125 bin 574 kişi de engellendi"

 "Terörü kaynağında yok etmek" için çalıştıklarını ifade eden Akar, şunları kaydetti:

Şu anda Irak'ın kuzeyinde Pençe serisi operasyonlarla faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Maksadımız, hudutlarımızın güvenliğini ileriden sağlamak ve teröristlere ait barınak, sığınak, sözde karargahları tahrip etmek. 27 Mayıs 2019'da Pençe 1 Operasyonu başladı. O günden beri de bu faaliyetler devam ediyor. Bu operasyonlarla Sinat Haftanin, Avaşin Basyan, Hakurk, Karaçak, Kandil, Zap her tarafa karadan ve havadan harekatlar düzenledik.

Alınan önlemler, terörle mücadelede yapılan başarılı operasyonların katkısıyla hudutların çok daha güvenliği hale geldiğini belirten Milli Savunma Bakanı Akar, "Hudutlarımız, Cumhuriyet tarihimizin en yoğun önlemleri ile korunuyor" diye konuştu.

Gerek fiziki önlemler gerekse son teknoloji sistemlerle hudut güvenliğinin sağlandığını anlatan Akar, "Hudutta görev yapan personelimizin fedakarlık ve kahramanlığı ile hudutlarımız her zamankinden çok daha sıkı bir şekilde kontrol altına alınmaktadır." ifadesini kullandı.

Hulusi Akar, bu yılın başından itibaren hudutlarda 1819 kişinin yakalandığını, 125 bin 574 kişinin engellendiğini belirterek, "Hudutta görevli Mehmetçik 'hudut namustur' anlayışı içinde, gece gündüz demeden görevlerini yerine getiriyor" şeklinde konuştu.

"Soykırım iddiaları gerçeği yansıtmıyor"

1915 olaylarına da değinen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Bu iddiaların hiçbir aslı yoktur. Bu asılsız iddialara ilişkin tarihçilerimizin ortaya koyduğu gerçekleri herkesin görmesini bekliyoruz. Bunlar, tarihten düşmanlık çıkarıyorlar. Bu, hiçbir şekilde bölge ve dünya barışına hizmet edecek bir çalışma değildir" değerlendirmesini yaptı.

"Soykırım" iddialarının gerçeği yansıtmadığını vurgulayan Akar, "Bununla ilgili ABD kaynaklarından derlenmiş çalışmalar var. Bunlarda dahi hiçbir şekilde soykırım ifadesi yer almıyor. Ama şimdilerde olay politik gayretlerle çarpıtılıyor. Bizim tarihimiz temiz, utanılacak bir şeyimiz yok" dedi.

 

 

 

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU