ABD Başkanı'nın uçakları gecikecek: "Çalışanlar yetkin değil, alkol ve uyuşturucu kullananlar var"

Trump yönetimi sırasında 3,9 milyar dolarlık sözleşmesi imzalanan iki jetin 2026'ya kadar teslim edilmesi bekleniyor

(AP)

İki yeni Air Force One (ABD Başkanlık uçakları) uçağının teslimatının, üretim sorunlarının jete zarar vermesi ihtimalinin yanı sıra bildirilenlere göre soruşturmalarda denetçinin lisanslı olmadığının ve bir çalışanın uyuşturucu testinden geçemediğinin ortaya çıkması üzerine iki yıl gecikmesi bekleniyor.

En son olay 2022'nin başlarında Boeing'in jetlerden birini iskeleden krikolara taşımaya yönelik iki girişimde bulunmasıyla gerçekleşti: The Wall Street Journal, krikoların uçağın ağırlığını taşıyacak şekilde tasarlanmadığını bildirdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Konu hakkında bilgisi olan kişilerin The Wall Street Journal'a aktardığı kadarıyla olay, üretim hattındaki iki uçaktan birinde iki mini tekila şişesi ve Boeing'in San Antonio'daki üretim tesisinin dışında da başka bir içki şişesi bulunmasını takiben gerçekleşti. 

İki kriko olayı herhangi bir hasarla sonuçlanmasa da Pentagon, Boeing'in belgeleme, prosedür ve eğitimdeki eksikliklerini gerekçe göstererek resmi olarak operasyonlarını iyileştirmesini talep etti.

The Wall Street Journal'a konuşan bir Hava Kuvvetleri sözcüsü "Durum düzeltildi ve yeniden gerçekleşmesini önlemek için harekete geçildi" dedi.

Basın kuruluşuna konuşan bir Boeing sözcüsüyse şunları ekledi:

Tüm programlarımızda sıkı kalite kontrol gereksinimlerini karşıladığımızdan emin olmak için gerekli sorumluluğu üstleniyoruz.

Trump yönetimi sırasında 2024'e kadar teslim edilecek iki jet için 3,9 milyar dolarlık sözleşme imzalanmıştı fakat hava kuvvetleri sözcüsü teslimin iki yıl gecikmesini beklediklerini söyledi.* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/world

Independent Türkçe için çeviren: Noyan Öztürk

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU