KCK’lı Bayık: PKK, İran karşıtı koalisyona engel

PKK'nın çatı yapılanması KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık, ABD’nin, Kürtlerin de dahil olduğu İran karşıtı bir koalisyon kurmaya çalıştığını ancak PKK’nın buna engel olduğunu söyledi

PKK’ya yakın haber kanalına konuşan Cemil Bayık, ABD’nin Suriye’den çekilme kararı ve Ortadoğu’daki gelişmeleri yorumladı.

ABD’ye, “Ortadoğu’yu kendi çıkarları, amaçları temelinde şekillendirmeye çalışıyor” suçlamasında bulunan Bayık, şöyle devam etti:

“Burada bazı engellerle karşılaşıyor. PKK engeli en büyük engeldir. Kendine göre bir İran engeli var. Bu engelleri ortadan kaldırmaya çalışıyor. Yani görünen o ki aslında ABD Türkiye’yi, Irak’ı, Kürtleri yanına almaya ve İran’a karşı konumlandırmaya, harekete geçirmeye çalışıyor. Fakat burada PKK engeli ortaya çıkıyor. PKK, Kürtlerin bir bütün olarak bu koalisyona dahil olmasını önlüyor. ABD bunu görüyor ve bu engeli ortadan kaldırmak istiyor. Eğer İran’a karşı 5 Kasım’da, hemen 6’sında da PKK’ya yönelik karar aldıysa bununla bağlantılıdır.”

“Suriye eski Suriye olamaz” 

Suriye'deki sorunun Esad’ın kalıp kalmaması sorunu olmadığını savunan Bayık, “Sorun Suriye’nin yeniden demokratik bir temelde inşasıdır. Çünkü artık Suriye eski Suriye olamaz. Bu 7 yıldır yaşanan savaştan sonra Suriye’nin yeniden demokratik temelde örgütlendirilmesi; demokratik ve özgürlükçü bir sistemin oturtulması gerekir” ifadelerini kullandı.

"Suriye, Rusya ve İran, Suriye’nin bütünlüğünü sağlamaya çalışıyor ve onun için bu savaşı yürütüyorlar. Bütünlük de ancak demokratik bir sistemi geliştirmekle olur. Bütün halkların en doğal haklarını anayasada kabul etmekle olur. Demokrasi güçlerinin ittifak yapmasıyla bu olabilir. Başka türlü tehlikenin önüne geçemezler. Sanıyorum Suriye ve Rusya gibi güçler bunu düşünüyor ve tartışıyorlardır. Oradaki bütün demokrasi güçlerinin de özellikle Kuzey Suriye’deki güçlerin demokratik ulus çözümünü geliştiren ve bu temelde demokratik bir Suriye’yi oluşturmak isteyen güçlerin de bu temelde hareket etmesi gerekiyor.”

DAHA FAZLA HABER OKU