Francis Ford Coppola: Yetenekli yönetmenler, Dune ve Ölmek İçin Zaman Yok gibi filmlerle harcanıyor

Yönetmen, "Sen ve ben ikisinden aynı sekansı çıkarıp bir araya getirebiliriz" dedi

Francis Ford Coppola, 2019'da tartışma yaratan açıklamasında, "Aynı filmi tekrar tekrar izlemekten kimsenin bir şey elde edebileceğini zannetmiyorum" demişti (AFP)

Francis Ford Coppola, Dune: Çöl Gezegeni (Dune) ve Ölmek İçin Zaman Yok (No Time to Die) gibi büyük stüdyo filmlerinin birbirlerinin yerine konabilirmiş gibi hissettirdiğini söyledi ve bugünün endüstrisinde yönetmenlik yeteneğinin ziyan edildiğini öne sürdü.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Kıyamet'in (Apocalypse Now) yönetmeni bugünkü gişe canavarı filmlerin doğasına dair eleştirel konuştu ve çok iyi yönetmenlerin yeteneklerini ziyan etmesi karşısında duyduğu endişeyi de dile getirdi.

GQ'ya konuşan yönetmen "Eskiden stüdyo filmleri vardı" dedi.

Artık Marvel filmleri var. Peki, Marvel filmi nedir? Marvel filmi farklı görünecek şekilde tekrar, tekrar, tekrar, tekrar ve tekrar çekilen prototip filmdir.

Yetenekli kişiler bile... son derece yetenekli, marifetli bir sanatçı olan Denis Villeneuve'ün yaptığı Dune: Çöl Gezegeni'ni ve Cary Fukunaga'nın yönettiği Ölmek İçin Zaman Yok’u ele alabilirsin.  Fazlasıyla maharetli, hünerli, mükemmel sanatçılar ve her iki filmi de seçebilirsin ve senle ben gidip ikisinden aynı sekansı çıkarıp bir araya getirebiliriz.

82 yaşındaki yönetmen şöyle devam etti:

Hepsinin içinde bu şeyden var ve bütçelerinin hakkını vermek için neredeyse buna sahip olmak zorundalar.

1997 yapımı filmi Yağmurcu'nun (The Rainmaker) ardından yönetmenlikten uzak durma kararından bahseden Coppola şunları söyledi:

Sinema sektörünü bıraktığımı hiç hissetmedim. Sinema sektörü beni bıraktı. Başka bir yöne gitti.

Baba'nın (The Godfather) yönetmeni sinema sektörünün değişerek kendisi için "daha az ilginç" hale geldiğini söyledi.

 

warner bros.jpg
 (© 2019 Warner Bros. Entertainment Inc.)

 

Coppola'nın yorumları, Marvel'ın süper kahraman filmlerini "değersiz" diye nitelendirip geniş tepki çekmesinin üstünden bir yıldan uzun bir süre geçmesinin ardından geldi.

Yönetmen açıklamalarını, Marvel filmlerinin sinema olmadığını söyleyen meslektaşı Martin Scorsese'yi savunmak babında yapmıştı.

Coppola şunları söylemişti:

Martin bunun sinema olmadığını söylediğinde kibardı. Değersiz olduklarını söylemedi, öyle olduğunu ben söylüyorum.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/arts-entertainment

Independent Türkçe için çeviren: Noyan Öztürk

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU