Kanada'da kamyoncu protestoları ülke sathına yayıldı

Hafta sonu silahlı polisler devreye girse de hâlâ aksamalar yaşanıyor

Kanada'da Ontario'nun Windsor kentindeki Ambassador Köprüsü'nde gerçekleşen protestolara müdahale etmesi için polis göreve çağrıldı (AFP)

Kanada genelinde protestocular Kovid kısıtlamalarına karşı gösterilerin dozunu artırırken polis, ABD sınırında "yasadışı işgal" olarak tanımladığı şeyi bastırmaya çalışıyor.

Ontario "kamyoncu protestosu" günlerdir şiddetle devam ediyor. Protesto sınırı geçen kamyon sürücülerinin aşılanmasını zorunlu kılan talimata tepki olarak başlasa da o zamandan beri çığ gibi büyüyerek Kovid önlemlerine, aşılarına ve Kanada Başbakanı Justin Trudeau'ya karşı son derece yıkıcı bir gösteriye dönüştü.

Cumartesi sabahı silahlı ve kar maskeli polisler devreye girdi ve Detroit ve Windsor şehirlerini birbirine bağlayan Ambassador Köprüsü'nü kapatan protestoculardan birini önceki gece ilk kez tutukladı.

Yoğun bir ülkeler arası geçiş trafiğine sahip yolun girişinde çoğunluğu kamyonet ve SUVlardan oluşan yaklaşık 100 araçla barikat kuruldu ve ticaret ağır bir darbe aldı.

Polis şimdiye kadar birkaç göstericiyi kamyonlarını çekmeye ikna etti.
 

Kanada'da kamyon şoförlerinin protestosu (AP).jpg
Günlerdir süren aksamalardan sonra polis cumartesi günü göreve çağrıldı (AP)


Etrafı düzinelerce memurla çevrili, aracının üzerinde sprey boyayla "Özgürlüğü Zorunlu Kıl" ve "Trump 2024" yazan bir adam cumartesi erken saatlerde köprü girişinden ayrıldı.

Diğerleri küçük, muşamba kaplı kampı sökmeye başladı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bir kamyoncu, tezahüratlar ve "özgürlük" sloganları eşliğinde uzaklaşırken korna çaldı.

Fakat protestocular yakınlarda takviyelerle tekrar toplandı.

CNN'in aktardığına göre protestocular pazar sabahı Kanada tarafından erişimi hâlâ engelliyordu. (Haber yayına girdiği sırada, köprünün açıldığı haberi geldi -ed.n.) 

Ontario'da olağanüstü hal ilan edildi ve ülke genelinde gösteriler sürüyor. Polise göre başkent Ottawa'da 4 bin protestocudan oluşan kalabalık bir grup vardı.

Kanada'nın başka bir yerindeyse protestocular, Vancouver yakınlarındaki bir diğer sınır geçişini sekteye uğrattı fakat yetkililer geçişin kapatılmadığını söyledi. Alberta ve Manitoba'daki iki geçiş kapısı da kapalı kaldı.
 

Kanada'da kamyon şoförlerinin protestosu (AFP).jpg
(AFP)


Trudeau, protestocuların toplumun "aşırı uçları" olduğunu söyledi.

Kanadalılar, ülkenin halk sağlığı önlemlerini büyük ölçüde destekliyor ve nüfusun büyük çoğunluğu aşılandı. Omicron vakaları dengelenirken, maske kuralları ve aşı kartları dahil önlemler halihazırda kaldırılıyor.

Hükümet, ülkedeki kamyoncuların yaklaşık yüzde 90'ının tamamen aşılanmış ve sınırı geçmeye uygun olduğunu söylüyor.

Trudeau, sınırlardaki kesintiye bir son vermek için "her şeyin masada olduğunu" öne sürdü. Fakat başbakan gösterileri bastırmak için orduyu kullanma çağrılarını şimdiye kadar reddetti.

Trudeau'nun ofisi, "Sınır kapıları kapalı kalamaz ve kalmayacak" açıklamasını yaptı.

Ambassador Köprüsü, iki ülke arasındaki tüm ticaretin 4'te birinin gerçekleştiği en yoğun ABD-Kanada sınır kapısı. Bu hafta her iki taraftaki araba fabrikaları ya kapanmak ya da üretimi azaltmak zorunda kaldı.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/world

Independent Türkçe için çeviren: Onur Bayrakçeken

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU