Otomobilde ÖTV düzenlemesi… Fiyatlar nasıl etkilenecek?

Sıfır binek araçlar için ÖTV matrah limitleri değiştirildi, sektörün uzun süredir gündeme getirdiği ara baremler eklendi

Fotoğraf: AA

Türkiye'de otomobil pazarının neredeyse tamamını oluşturan 1.600 cc'nin altındaki motorlu binek araçlar için iki yeni Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) dilimi getirilirken, vergi matrahları da yükseltildi.

Ayrıca bazı hibrit araçların da ÖTV matrahı artırıldı. Karar Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Matrah artışı sonrası fiyatlarda yüzde 5 ile 11 arasında düşüşler olacağı hesaplanıyor. Karar kapsamında ÖTV'ye esas yeni matrah dilimleri de listeye girdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Buna göre, 150,000-170,000 TL arası fiyata sahip araçların ÖTV oranı yüzde 60, 175,000-200,000 arası fiyata sahip araçların ÖTV oranı yüzde 70, 200,000 TL'nin üzerinde fiyata sahip araçların ÖTV oranı ise yüzde 80 oldu.

"Eksik ve yarım bir düzenleme"

EBS Danışmanlık Genel Müdürü Erol Şahin, yeni düzenlemeyi şöyle değerlendirdi:

ÖTV matrahları yüzde 25,9 - yüzde 34,1 arası güncellenirken, fiyatlara yansıması yüzde 3,33-yüzde 16,67 arasında değişiyor. Bu güncellemenin yüksek enflasyon ve kur karşısında erimesinin uzun sürmeyeceği aşikar. Yine eksik, yine yarım bir düzenleme oldu. ÖTV uygulamasına getirilen iki yeni dilim dışında bu matrah düzenlemesi ilk çeyreği atlatamaz. Bu oranlar vergi tahsilatını arttırmak, kısa vadeli enflasyon rakamını küçük göstermek dışında uzun ömürlü olmayacak.Matrah dönemsel olarak mutlaka güncellenmeli.

FI8VJ0bXoAQQrsz.png
Tablo: Twitter / Erol Şahin

 

Reuters, Dünya

DAHA FAZLA HABER OKU