Mutfaktaki kabusa son: Göz yakmayan soğanlar geliyor

Marka yetkililerine göre bu soğanların genetiğiyle oynanmadı

Soğan kesildiğinde içindeki gözü tahriş eden proponal-s oksit adlı bir bileşik ortaya çıkıyor ve havaya yayılarak gözleri yaşartıyor (Pixabay)

Birleşik Krallık'ın önde gelen perakendecilerinden Waitrose, göz yakmayan soğanı piyasaya sürüyor. Buna göre soğan doğrarken kızaran gözler, artık tarihe karışabilir.

"Kahverengi, göz yaşartmayan, tatlı" bir soğan çeşidi olan ve Sunions adı verilen ürünün gelecek hafta rafa çıkması bekleniyor.

"Tek bir gözyaşı bile dökmüyor" sloganıyla pazarlanan soğanların bu hale gelmesi 30 yıldan uzun sürdü.

Perakendecinin yeni soğanlarının müşterilerinden Paul Bidwell, Sunions'ın çok yönlü bir malzeme olacağını söyledi:

Bu soğanın tadı, salatalardan sıcak yemeklere kadar çeşitli gıdalara mükemmel bir şekilde uyuyor.

Öte yandan Sunions ürünleri normal soğanlardan çok daha pahalı. Sonions'un fiyatı Waitrose'un normal soğanlarından üç kat fazla.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Aslında göz yaşartmayan bir soğan üretme yarışı, dünyanın dört bir yanındaki bilim insanlarının onlarca yıl boyunca prototipler üzerinde çalıştığı uzun bir süreçti.

Sunions ilk olarak 4 yıl önce ABD'de piyasaya sürülmüştü. Geçen yıl marka, İspanyol perakendecilerin ilgisini çekince ürün Avrupa marketlerine de girmiş oldu.

Söz konusu ürün aslında Alman tarım devi Bayer tarafından geliştirilmiş ve daha sonra kimya firması BASF tarafından satın alınmıştı.

Marka yetkilileri bu soğanların genetiğiyle oynanmadığını vurguluyor. Buna göre soğanlar, keskinliği daha az olan soğan türlerinin onlarca yıl boyunca melezlenmesiyle ortaya çıktı.

Sunions'un internet sitesinde bu ürünlerin, diğer soğanların aksine bekledikçe "daha tatlı hale geldiği" ifade ediliyor:

Soğanlardaki uçucu bileşikler, keskin aromadan sorumludur ve diğer soğanlardaki bu bileşiklerin miktarı ya aynı kalır ya da zamanla artar. Sunions'ta bu bileşikler ise tam tersini yapar ve azalarak göz yaşartmayan, tatlı ve yumuşak bi soğanı meydana getirir.

 

Independent Türkçe, The Guardian, Sunions

Derleyen: Çağla Üren

DAHA FAZLA HABER OKU