ABD, Britanyalı güzellik kraliçesine "Suriye'de doğduğu için" vize vermedi

"Eşime ve bebeğime vize verildi fakat bana verilmedi. Tek farksa benim doğum yerim"

Birleşik Krallık'a 2013'te giden Leen Clive, cinsiyet eşitliği ve sığınmacı haklarına dair kampanyalar da düzenlemişti (Instagram / @leen_clive)

ABD'nin Britanyalı bir güzellik kraliçesine Suriye doğumlu olduğu gerekçesiyle vize vermediği öne sürüldü.

East Yorkshire'daki Hessle bölgesinde yaşayan Leen Clive, ABD'de düzenlenecek Mrs. World güzellik yarışmasında Birleşik Krallık'ı (BK) temsil edecekti.

Ulusal Sağlık Sistemi'nde stajyer doktor olarak çalışan 29 yaşındaki Clive, Las Vegas şehrinde 15 Ocak'ta düzenlenecek yarışmaya seyahat edebilmek için ailesine vize verildiğini fakat Şam'da doğduğu gerekçesiyle kendine vize verilmediğini savundu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Clive, "Britanya pasaportuyla başvuru yaptım. Britanya'yı temsil ediyorum ve Britanya vatandaşıyım. Dolayısıyla ABD'ye girişime izin verilmeyeceği hiç aklıma gelmezdi" dedi.

Yarışmacı, "Eşime ve bebeğime vize verildi fakat bana verilmedi. Tek farksa benim doğum yerim" diye konuştu.

Kendisine zamanında vize verilmesi ve "sağduyulu" davranılması için ABD Büyükelçiliği'ne çağrıda bulunan Clive, "Hâlâ umutluyum. Zamanın azaldığının farkındayım fakat Büyükelçilik'ten biri başvuruma bakarsa durum değişebilir" ifadelerini kullandı. 

Vize kayıtlarının yasalar gereği gizli tutulduğunu belirten ABD'li yetkililerse bireysel başvurularla ilgili yorum yapılamayacağını bildirdi. 

ABD yönetiminin internet sitesinde, "devlet destekli terörizmin" mevcut olduğu ülkelerin yurttaşlarının, vize başvurusu yapmaları halinde bir konsolosluk görevlisi tarafından incelemeye tabi tutulacağı bilgisi bulunuyor. Listede söz konusu ülkeler arasında Suriye de yer alıyor.Independent Türkçe, BBCRT

Derleyen: Yasin Sofuoğlu

DAHA FAZLA HABER OKU