NASA yeni görevinde kara deliklerin sırlarını keşfetmek için X-ışınları kullanacak

Bir bilim insanı, "Bu çığır açan bir olay olacak" dedi: "Önümüzdeki on yıllar boyunca sonuçları analiz edeceğiz"

Bilim insanları yeni uzay aracı sayesinde esrarengiz kozmik nesnelere güç veren mekanizmaları inceleyebilecek (NASA)

NASA bilim insanlarının kara deliklerin sırlarını ortaya çıkarmasını sağlayacak yeni bir uyduyu fırlattı.

X-Ray Polarimetri Kaşif görevi (IXPE), uzayın derinliklerindeki yoğun kütle çekim çukurlarından gelen radyasyonu ölçecek. Uydu bir Falcon 9 roketiyle, Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden çarşamba sabahı Türkiye saatiyle 09.00'da fırlatıldı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bu türdeki ilk uzay gözlemevi olacak araç, üç özdeş teleskop aracılığıyla kara deliklerden ve nötron yıldızlarından gelen X-ışınlarının kutuplaşmasını inceleyecek.

Teleskoplarının her birinde X-ışınlarını polarize ışığın miktarını ve yönünü ölçecek dedektöre gönderen iç içe geçmiş bir dizi silindirik ayna bulunuyor.

IXPE'nin baş araştırmacısı Dr. Martin Weisskopf yaptığı açıklamada, "IXPE'nin fırlatılması X-ışını astronomisinde ileriye doğru cesur ve benzersiz bir adım" dedi.

IXPE bize kozmik X-ışını kaynaklarının kesin doğasına dair, parlaklıklarını ve renk spektrumlarını tek başına inceleyerek öğrenebileceğimizden çok daha fazlasını anlatacak.

Polarize ışık, beraberinde nereden geldiği ve hedefine ulaşana kadar nelerin içinden geçtiğine dair bilgi taşıyor.

Bunun nedeni, normal ışığın elektrik ve manyetik alan dalgalarından oluşması. Bu dalgalar etkileşime girdiğinde ışığın ilerlediği yönde dik açılarda titreşiyor ve herhangi bir yönde hareket edebiliyor. Oysa polarize ışık, yalnızca sadece bir yönde titreşebilen elektrik alanlarından oluşuyor.

Polarize X-ışınlarını analiz etmek, bilim insanlarına kara deliklerin doğasına dair, bunların nasıl döndüğü, bir pulsara parlaklığını neyin verdiği ve temel fizik yasalarının tüm evrende tutarlı olup olmadığı gibi hususlarda yeni bir bakış açısı kazandıracak.

Dr. Weisskopf, "Bu, X-ray'le veri toplama açısından çığır açan bir olay olacak" dedi.

Önümüzdeki on yıllar boyunca sonuçlarını analiz edeceğiz.* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/space

Independent Türkçe için çeviren: Ata Türkoğlu

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU