Trump: Afganistan yüzünden Biden'ın tehditleri Putin'i korkutmuyor

ABD, milyarlarca dolar değerindeki askeri teçhizatı Afganistan'da bırakmıştı

ABD'nin 45. başkanı olan Donald Trump 75 yaşında (Reuters)

Eski ABD Başkanı Donald Trump, halefi Joe Biden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in görüşmesini değerlendirdi.

Trump video konferans yöntemiyle dün gerçekleştirilen kritik toplantıdan birkaç saat sonra yaptığı açıklamada, "Afganistan'dan çekilme süreci yüzünden Biden'ın, Putin'i korkutmadığını" öne sürdü:

Vladimir Putin Afganistan'da acınası bir şekilde teslim olmamıza, geride kalan ölü askerlere, Amerikan yurttaşlarına ve 85 milyar dolarlık (yaklaşık 1 trilyon 150 milyar TL) askeri teçhizata bakıyor. Putin bir de Biden'a bakıyor ve endişelenmiyor!

İki lider Ukrayna'yı ele aldı

Beyaz Saray iki saatlik görüşmede Biden'ın, Rusya'nın Ukrayna sınırında artan askeri hareketliliğinden duyulan endişeyi dile getirdiğini bildirdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Rusya'ya karşı "sert ekonomik önlemler" alınabileceği uyarısının yapıldığı belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Başkan Biden, Ukrayna'nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne verdiği desteği yineleyerek gerilimi düşürme ve diplomasiye dönüş çağrısı yaptı.

Kremlin ise Putin'in, NATO'nun doğuya doğru genişlemeyeceği garantisi istediğini bildirdi:

NATO, Ukrayna topraklarının keşfedilmesi yönünde tehlikeli girişimlerde bulunuyor ve sınırlarımızın yakınlarında askeri potansiyelini geliştiriyor. Bu nedenle Rusya, NATO'nun doğuya doğru genişlemesi ve Rusya'nın komşu ülkelerinde silah sistemlerinin konuşlandırılmasını engelleyen güvenilir ve yasal düzeyde garantilerin alınmasıyla ilgilidir.

 

Independent Türkçe, New York Post, CBS News, AA

Derleyen: Uğurcan Yıldız

DAHA FAZLA HABER OKU