Birleşik Krallık'ta antisemit video yayıncısına 4 yıl hapis cezası

Richard Hesketh isimli bir video yayıncısı internette 10 bin aboneye özel hazırladığı videoda kendisini Yahudi biri olarak karikatürize etmesi nedeniyle 4 yıl hapis cezası aldı

Manchester Polisi, Richard Hesketh'in George adında bir alter-ego yarattığını ve sahte bir ses kullanarak bir Yahudi erkeği karikatürize ettiğini belirtti / Kolaj: Independent Türkçe

Hesketh, Yahudi yardım kuruluşu ve antisemitizm gözlemcisi 'CST'nin (Topluluk Güvenliği Vakfı) yaklaşık 2 milyon izlenen videoyu Manchester Polisi’ne göstermesinden sonra Manchester Crown Mahkemesi tarafından 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Manchester Polisi, Hesketh'in George adında bir alter-ego yarattığını ve sahte bir ses kullanarak bir Yahudi erkeği karikatürize ettiğini belirtti.

Tutuksuz yargılanırken de video yüklemeye devam etti

Kuzeybatı Terörle Mücadele Soruşturma Başkanı Will Chatterton, Hesketh ile görüşüldüğünde pişmanlık duymadığını ve soruşturma sırasında serbest bırakıldığı sürede dahi sosyal medya kanallarına saldırgan videolar yüklemeye devam ettiğini belirtti.

Polisler soruşturma sırasında, Hesketh'in Middleton'daki evini aradı, çok sayıda cep telefonu ve sim kartı buldu. Polis yaptığı incelemenin ardından, büyük miktarda Yahudi karşıtı komplo teorileri içeren belgeler ve videolar keşfetti.

CST CEO'su Mark Gardner, Hesketh'in "İngiltere'nin en üretken aşırı sağcı antisemit video yayıncılarından biri" olduğunu belirtti. Gardner, "Bu Yahudi aleyhtarının adalete teslim edilmesine yardımcı olmaktan memnuniyet duyuyoruz" diye ekledi.

Corbyn'nin İşçi Partisi üyeliği askıya alınmıştı

Antisemitizm yasasının uygulandığı Birleşik Krallık'ta İşçi Partisinin eski lideri Jeremy Corbyn'in parti üyeliği, "liderliği dönemindeki antisemitizmden sorumlu olduğu" değerlendirmesi yapılan raporun ardından askıya alınmıştı.

Corbyn ise Facebook hesabından yaptığı açıklamada, "İşçi Partisi lideri olarak her tür ırkçılığı ortadan kaldırmaya ve antisemitizm kanserini kökünden sökmeye kararlıydım. Hayatım boyunca Yahudi halkı ve topluluklarını desteklemek için kampanya yürüttüm ve bunu yapmaya devam edeceğim" ifadelerini kullanmıştı.

 

Şalom, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU