İnsanlık tarihinin en kötü yılından tek bir uygarlık güçlenerek çıktı

Pueblo halkının bugünkü Arizona’da yaşayan torunları Hopiler, atalarının çiftçilik ve hindi evcilleştirme tekniklerinden hala yararlanıyor

Tarihçilere göre MS 536'da başlayan felaketlerin çöküşe neden olduğu uygarlıklar arasında Roma İmparatorluğu da var (Thomas Cole/New York Tarih Kurumu)

Uzmanların insanlık tarihinin en kötü yılı diye nitelediği 536 yılında Amerika'da bir Kızılderili uygarlığının gelişmeyi ve güçlenmeyi başardığı ortaya çıktı.

Amerika'da dizi volkanik patlamanın tetiklediği, 536 ve 541 arasında yaşanan kısa süreli "buz devri" kıtaların bir sis perdesiyle kaplanmasına, havaların aniden soğumasına ve pek çok uygarlığın gerilemesine neden olmuştu.

Ancak bugünkü ABD'nin güneybatısında yaşayan Pueblo halkı, krizi gelişkin bir kültür ve tarım medeniyeti olarak atlatmayı başardı. 

ABD'deki Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles (UCLA) ve Kolorado Eyalet Üniversitesi'nden bilim insanları, Pueblo uygarlığının 6. yüzyılın ortalarında tarih sahnesine çok daha güçlü bir medeniyet olarak çıktığını ortaya koydu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Araştırmacılara göre Pueblo uygarlığı, insanların zor zamanlardan ve doğal afetlerden sağ çıkması için ipuçları sağlayabilir.

Hakemli bilimsel dergi Antiquity'de yayımlanan araştırmada Kolorado Platosu'nda bulunan tahıl ve diğer yiyecek kalıntıları incelendi. Kalıntılar 5., 6. ve 7. yüzyıllara tarihleniyordu.

Bulgulara göre Pueblo halkı aslında ilk başta kenetlenmiş ve uyumlu bir topluluk değildi. Önceleri mısır ve fasulye yetiştiren ya da avlanan ve yiyecek toplayan izole, akraba temelli gruplar halinde yaşıyorlardı.

Ancak volkanik krizin başlamasıyla birlikte bazı grupların hayatta kalamadığını gören gruplar bir araya gelmiş ve krizi en iyi nasıl atlatacaklarına dair teknoloji ve fikir paylaşımında bulunmuştu.

Sonunda kriz geçtiğinde Pueblo halkı her zamankinden daha iyi işleyen, organize bir toplum haline gelmişti.

Araştırmanın yazarları konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

Aşırı soğuma, erken çiftçilerin akraba odaklı sosyo-ekonomik stratejilerden giderek daha karmaşık sosyal organizasyon biçimlerine geçmelerini sağlayan fiziksel ve sosyal alanı oluşturduğunu gösteriyor.

Bu geçiş, Pueblo halkının birkaç yüzyıl boyunca insanlık tarihinin önemli toplumlarından biri olarak kalmasını sağladı.

14. yüzyılda yeni topraklar aramak için dağılan Pueblo halkının bugünkü Arizona'da yaşayan torunları Hopiler, atalarının soğuk havalarda kullandığı çiftçilik ve hindi evcilleştirme tekniklerinden hala yararlanıyor.

 

Independent Türkçe, ScienceAlert, The Swaddle

Derleyen: Çağla Üren

DAHA FAZLA HABER OKU