Kılıçdaroğlu: İktidar bile isteye halkımızı fakirleştiriyor, anne ve babaların emeklerini emperyalistlere satacağını açıkça söylüyor

Kılıçdaroğlu yayınladığı videoda, "Fakirliğimizi satmaya hazırlanan bir iktidarla karşı karşıyayız" dedi

Fotoğraf: Twitter

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, evinin mutfağından çektiği bir video ile Türkiye'deki ekonomik krizi değerlendirdi.

Kılıçdaroğlu sosyal medyadaki video paylaşımında, "Sizden ricam, birbirimize yönelik tüm önyargılarımızı birkaç dakikalığına bir kenara bırakmamızdır. Bu gece beni kulağınızla değil, kalbinizle dinleyin; çünkü yoksulluğumuzu konuşacağız. Yoksuluz ve bizi daha da yoksullaştırmak istiyorlar" notunu düştü.

Kılıçdaroğlu videoda, "Bu topraklarda hiç bitmedi bir dilim kuru ekmeğin kavgası. Söyledim, yine söylüyorum. İktidar olmak bana yetmiyor. Hayatımın bu aşamasında ardında bırakacağım mirası düşünüyorum ben geceleri. Bu fukaralığı, bu kuru ekmek kavgasını bitiremiyorsam ne yapayım ben iktidarı?" ifadelerini kullandı.

Basın mensuplarına da seslenen Kılıçdaroğlu, "Lütfen artık strateji falan demeyin. Strateji bizim işimiz değildir, o gençlerin işidir. Ben milletimle helalleşme aşamasına geçmiş bir siyasetçiyim. Benim öyle stratejilerle falan işim olmaz" dedi.

Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

Sevgili dostlarım, Allah biliyor ya, ben hiç sevmedim bu çağı. Bu ismine modern dediğimiz hakkaniyetsiz çağda öyle bir bencillik seviyesine gelmiş durumdayız ki, milyonlarca çocuğumuz derin bir yoksulluk içinde yaşıyor. Farkında bile değiliz. Soğuk odalar uyuyor yavrularımız, aç karnına ders çalışıyorlar, okula gidemiyorlar bir kısmı. Yetersiz beslenme hasta ediyor onlarr. Bu çocuklara mutlu bir yaşam sürme hakkını tanımak hem iktidarların ahlaki bir yükümlülüğüdür, hem de ekonomik bir zorunluluktur. Bunu sağlam, bu çocukların Kemal dedesinin en önemli hedefi olacak. Nefsine yenilen sorumsuz liderler ve iktidarlarının yapamadığını ben yapmak istiyorum. Hayatımın bu aşamasında ne eyleyim ben sarayları, paraları…Ben nefsimi körelteli çok uzun yıllar oldu. Tek bir muradım var; o da milletimin gelecekte bana dua etmesidir.

"Fakirliğimizi satmaya hazırlanan bir iktidarla karşı karşıyayız"

Konuşmasında hükümete yönelik eleştirilerde bulunan Kılıçdaroğlu, hükümetin döviz kurunu bilerek yüksek tutmaya çalıştığını ima etti.

Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

Bugüne iktidarlar nefislerini köreltemediler ancak bu saray hükümeti farklı. Türkiye tarihinde ilk defa bir iktidar, yani bu saray hükümeti, bile isteye halkımızı daha da fakirleştiriyor. Bu, karnı aç çocukların anne ve babalarının emeğini daha da değersizleştirerek, ucuz emek olarak emperyalistlere satacağını açık bir dille, bağırarak her yerde söylüyor" ifadelerini kullandı. Fakirliğimizi satmaya hazırlanan bir iktidarla karşı karşıyayız. Emeğinizin değeri ucuzlayacak ki batılının dolarına peşkeş çekilebilsin. Sarayın gelecek için ülkemize artık tek bir vaadi var, o da emekçinin sömürüsü. Siz çalışacaksınız sevgili halkım, batının refahı daha da artacak. Budur vaatleri.

"Mesela oy değil"

Kılıçdaroğlu hedefinin yoksulluk oranını çok hızlı bir şekilde azaltmak ve sosyal adaleti sağlamak olduğunu vurgulayarak, "Ben, fakir fukaranın iyice fakirleştirilmesi üzerinden ihracatçıların daha çok dolar kazanmasına katiyen karşıyım. Ben sosyal demokratım arkadaşlar. Ben, fakirliği söküp atarsam bu topraklardan halkımın duasını alırım. İşte o da bana yeter" dedi.

"Nasıl olursa iktidar oy kaybedecek diye arkama yaslanıp bu olup biteni izleyemem" ifadelerini kullanan Kılıçdaroğlu, "Oy değildir mesele. Çocuklarımızdır. Hiçbir çocuğumuzun yatağa aç girmemesidir. İşte bu yüzden, bu organize kötülükle kavga edeceğiz" diye konuştu.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU