Hisarcıklıoğlu'ndan asgari ücret için 3 maddelik öneri

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, asgari ücretin enflasyon üzerinde artması gerektiğini belirtti

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, asgari ücretle ilgili paylaşımda bulundu / Fotoğraf: AA

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısının 1 Aralık'ta yapılacağını duyurdu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Komisyonun çalışmasına başlamasına asgari ücret konusunda işçi, işveren ve siyaset kesiminden görüşler gelmeye devam ediyor.

Son öneri ise Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'ndan geldi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımında "Emek, alın teriyle çalışanlar desteklenmeli. Asgari ücret enflasyon oranı üzerinde artmalı" ifadelerini kullandı.

Hisarcıklıoğlu, işletmelerin sürdürülebilirliğinin de zarar görmemesi ve maliyetlerin düşürülmesi gerektiğini vurgulayarak, "Asgari ücrette vergi kaldırılmalı. Gelir Vergisi dilimleri yükseltilmeli. Asgari ücret desteği artırılmalı" önerilerinde bulundu.

Asgari ücret için kim ne söyledi?

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, 2022 yılı asgari ücret çalışmalarına dair dün yaptığı açıklamada Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda görüşmelerin hızlandırılarak sürecin Aralık ayının başında tamamlanması çağrısında bulunmuştu.

TİSK Başkanı Akkol, asgari ücret işveren desteğinin bu yıl da devam etmesi çağrısında bulunurken asgari ücret konusunda ise bir rakam telaffuz etmedi.

TÜSİAD Başekonomisti Gizem Öztok Altınsaç Bloomberg HT'ye yaptığı açıklamada asgari ücrete 2016 yılındaki gibi yüklü bir zam yapılacağını düşündüğünü belirterek bu oranın yüzde 25 veya üzeri olduğunu beklediğini söylemişti.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ise bu asgari ü-cret talebi konusunda rakam açıklayan tek sendika oldu. DİSK, asgari ücretin net 5 bin 200 TL olmasını talep etti.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücret için kamuoyuna bir rakam söylememeye özen gösterdiklerini söylemişti.

Hak-İş de bugüne kadar asgari ücret konusunda bir rakam dile getirmedi.

Siyaset cephesi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın daha süresi gelmeden asgari ücretin ne olacağını açıklayacağını duyurmuştu.

AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş ise, "Asgari ücrette emekçilerimizin beklentilerini karşılayacak, milletimizin tamamının da 'tamam bu hakkaniyete uygun' diyeceği fevkalade önemli bir gelişmeyi ortaya koyacağımızı düşünüyorum" demişti.

Öte yandan başta CHP ve İYİ Parti olmak üzere pek çok siyasi parti de TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun dile getirdiği asgari ücretin vergi dışı bırakılması çağrısında bulunmuştu.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU