Cumhurbaşkanı Erdoğan: Talimatı verdim 10 büyükelçinin bir an önce istenmeyen adam ilan edilmelerini halledeceksiniz dedim

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Osman Kavala'nın serbest bırakılması çağrısı yapan büyükelçilerin "istenmeyen adam" ilan edilmesi için talimat verdiğini açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Eskişehir’de gerçekleştirilen AK Parti İl Danışma Toplantısı’nda konuştu.

Konuşmasında "Gençler gördüğünüz gibi dimdik ayaktayız. Milletimizin kardeşliğini güçlendirmek dışında hiçbir amaç gütmedik, gütmüyoruz. Üzerini basa basa ifade etmek isterim ki dün olduğu gibi bugün de Türkiye'de istikrarın teminatı AK Parti ve Cumhur İttifakı'dır" ifadelerini kullanan Erdoğan şöyle devam etti:

Son 19 yılda karşılaştığımız nice badireyi atlattıysak, 2023 limanına da ülkemizi inşallah selametle kavuşturacağız. Kardeşlerim, dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma hedefimize eninde sonunda muhakkak ulaşacağız. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Kılıçdaroğlu'na tepki

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bürokratlara yönelik, "18 Ekim Pazartesi itibariyle bu düzenin illegal isteklerine verdiğiniz tüm desteğin sorumluluğu size de ait olmaya başlayacaktır. ‘Emir almıştım' diyerek bu kirli işlerden sıyrılamazsınız. Size kanun dışı her ne yaptırılıyorsa, pazartesi itibariyle durun. Bu illegal paralel sistemlerden elinizi, eteğinizi çekin" çağrısının ardından kamuoyunda başlayan tartışmaya ilişkin de konuşan Erdoğan şunları kaydetti:

2023 senesi yaklaştıkça CHP'nin başını çektiği muhalefetin provokasyonları da artıyor. Yalan terörü dahil her şeyi deniyorlar. Bir dönem sığınmacılara karşı vatandaşlarımızı kışkırttılar, daha sonra gençlerimizi galeyana getirmek istediler. Kadrolu militanlarını öne sürerek üniversite gençliğimizi provoke etmek istediler. Neler demediler memurlara, öğretmenlere, tehdit ettiler. Niye? Sen kimsin de benim memurumu tehdit ediyorsun? Sen kimsin de bu ülkede alnının akıyla gelip bir kariyer almış memuru tehdit ediyorsun? Ülkemin memuruna sesleniyorum; sakın ha, bu oyuna gelmeyin. Siz memur olarak görevinizi yaptığınız müddetçe bunlar kılınıza dokunamaz. Bunlar sadece şu anda yönetiminde olduğu belediyelerde işçi kardeşlerimizi atıyorlar. Bunun bedelini de ödeyecekler. 

Büyükelçiler için talimat

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Eskişehir Millet Bahçesi, İl Halk Kütüphanesi açılış töreninde yaptığı konuşmada da Osman Kavala'nın serbest bırkaılması çağrısı yapan büyükelçilere tepki gösterdi.

Erdoğan şunları kaydetti:

Bir taraftan da Kavala, Kavala... Kavala dediğiniz Soros'un Türkiye şubesi.

Burası Türkiye, anlı şanlı Türkiye.

Gerekli talimatı Dışişleri Bakanımıza verdim,10 büyükelçinin bir an önce istenmeyen adam ilan edilmelerini halledeceksiniz dedim.

Bunlar Türkiye'yi tanıyacak, anlayacak, bilecekler. Türkiye'yi bilmedikleri, anlamadıkları gün burayı terk edecekler

"Yasin Börü'yü öldüren Selo değil miydi?"

Erdoğan muhalefete eleştirilerini sürdürürken cezaevinde bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirteş için de "terörist Selo" ifadesini kullandı. Erdoğan, "Yasin Börü'yü öldüren Selo değil miydi? Şimdi kalktılar onu içeriden nasıl çıkarırız onun derdindeler. Yargı ne diyorsa o, çıkaramayacaksınız. Selo'nun eşi televizyona çıkıyor. Senin çocukların masumane de, Yasin Börü'nün geride bıraktığı ailesi ne? Onlar masum değil mi? Onlar şu anda anneleri ile masumane yaşıyorlar? Onları nereye koyacaksın. Sen anasın da Yasin'in anası ana değil mi?" diye konuştu.

 

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU