Irak'ta Noel fetvaları savaşı: Merkezi hükümetin müftüsüne IKBY'den yanıt var

Irak Sünnileri Müftüsü Mehdi el-Sumeyde'nin "Yılbaşı kutmak haramdır" fetvasına Barzani yönetiminden "Açıklamayı kınıyoruz" yanıtı geldi

1

Irak hükümetine yakınlığıyla bilinen Irak Sünnileri Müftüsü Mehdi el-Sumeyde iki gün önce Irak Fetva Evi sosyal medya hesabından, Noel ve yılbaşı kutlayanları “kafir” olarak nitelemiş, bu tür kutlamaların “haram” olduğunu ileri sürmüş ve “Şeri açıdan yeni yıl dolayısıyla kutlama yapmak, kutlamalara katılmak doğru değildir” paylaşımında bulunmuştu.

Müftü, yeni yıl ve Hz. İsa’nın doğum günü dolayısıyla gerçekleştirilen kutlamalara katılmanın haram olduğu fetvasını İbn-i Kayyım El-Cevzi ve bazı İslam alimlerinin görüşlerine dayandırmış, El-Cevzi’nin “Hristiyanların Hz. İsa’nın doğum gününü kutlamalarının onu Allah’a ortak görmeleri anlamına geldiği” ifadelerini kullanmıştı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Vakıflar ve Din İşleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, söz konusu fetvaya tepki göstererek “Adı geçen şahsın açıklamalarını kınıyor, İnanç sahibi insanların barış içinde birlikte yaşamalarını baltalıyor” denildi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Mehdi el-Sumeyde, Irak Müftüsü sıfatıyla bu sözleri sarfetmiş ve İsa Peygamber’in doğum günü ve yılbaşı kutlamalarına karşı çıkmıştır. Bu sözler akla ve dini hoşgörüye aykırıdır. Bu gibi şahısların bu tür ilimden uzak fetvaların toplumun dengesine zarar vermemesi için yasal tedbir alınmasını talep ediyoruz. Hiçbir kesimin anma ve kutlamaları mutluluğu yansıtma çerçevesinden çıkarılıp etnik ve dini çatışmaya dönüştürülmemeli. Bu tür görüşler tamamen yanlıştır ve IŞİD’in görüşlerine benzemektedir.”

Iraklı Müftünün fetvayı merkezi hükümetin 25 Aralık'ı resmi tatil ilan etmesi üzerine verdiği belirtiliyor.

DAHA FAZLA HABER OKU