Mansimov: Pensilvanya'ya Ağar'ın isteği üzerine gittik… Gülen, Erdoğan için iyi şeyler konuşmuyordu

"Ağar'ı her zaman milliyetçi bildim. Devlet adamı bildim. Sıkıntılı günler geçiriyordu. Sahip çıktım, yalnız kalmasın diye"

Mubariz Mansimov, Fetullah Gülen ile görüşmesine Mehmet Ağar'ın aracılık yaptığını söyledi / Fotoğraf: Twitter

Halk TV'den Gazeteci İsmail Saymaz’a konuşan iş insanı Mübariz Mansimov, Fetullah Gülen ile görüşmesine Mehmet Ağar'ın aracılık yaptığını ileri sürdü. Mansimov, Ağar ile olan ilişkisi ve Yalıkavak Marina hakkında da açıklamalarda bulundu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Masimov'un Saymaz'a yaptığı açıklama şöyle:

Bölge Adliye Mahkemesi örgüte yardım suçundan verilen beş yıllık cezayı onadı. Ne düşünüyorsunuz?

FETÖ ile bir ilişkim olmadığı ortaya çıkacak. Davam Yargıtay aşamasında. Yardım, ne yardımı? Yok ortada. Hiçbir vakfa yardım etmemişim. Sadece Güllüoğlu'ndan benim otelim iki kilo baklava almış, 2014'te. Siz Güllüoğlu'ndan hiç baklava almadınız mı? Bu memlekette biri çıksın desin ki, Güllüoğlu'ndan tatlı yemedim.

FETÖ ile temasınız oldu mu?

Fetullah Gülen'e Mehmet Ağar ile beraber ve onun isteği üzerine gittim. Yoksa Ağar da biliyor, orada FETÖ ile kavgamı. Gülen'e hiçbir zaman sempatim olmadı. Mezhebim Şia. Bizde tarikat olmaz. Türkiye'de 20'nin üstüne okul yaptırmışım. Milli Eğitim Bakanlığı biliyor. Tek bir okul FETÖ'ye verildi mi?

Neden ceza çıktı?

Cezanın boş yere verildiğini hep beraber göreceğiz.

Marina ile ilgili hak iddianızı sürdürüyorsunuz değil mi?

Hiçbir dava kesinleşmiş ve kaybedilmiş değil. Hiçbir iddiamdan vazgeçmedim, geçme niyetinde değiliz.

"Mübariz Mansimov’un malına kolay kolay çökülemez"

Sizce marinaya çöküldü mü?

Bana göre çalışanlarım tarafından dolandırıldım. Mübariz Mansimov’un malına kolay kolay çökülemez. Biz korkak değiliz. Biri tehdip edip de malıma çöksünler. Hakkımdaki FETÖ iddianamesine bakarsanız, aynı çalışanlar aleyhimde şahit. Hepsi yalancı şahit.

Marinanın elinizden çıkması ile FETÖ davası birbiriyle bağlantılı mı?

Burası Türkiye, her şey olabilir. Sanmam ki marinanın yeni sahipleri, o güce maliktirler ve Türk adaletini şaşırtsınlar.

"Ağar'a sahip çıktım, evimi verdim"

Ağar'ı nereden tanıyorsunuz?

Aşağı yukarı 15 sene oldu. Haydar Aliyev’in cenazesine Bakü'ye gelmişti. İşadamı Yusuf Uğur ve milletvekili Saffet Sancaklı, Azerbaycan'da otelde Ağar'ı bana tanıttılar. "Seninle tanışmak istiyor" (dediler) Tanışmamız öyle oldu.

Bu ilişkiniz Türkiye'de devam etti, öyle mi?

Ağar'ı her zaman milliyetçi bildim. Devlet adamı bildim. Sıkıntılı günler geçiriyordu. Sahip çıktım, yalnız kalmasın diye.

Sahip çıktım derken neyi kastediyorsunuz?

Yanımda kaldı, Ulus'ta evimi verdim, evimde oturdu, komşum oldu. Aşağı yukarı 7-8 sene beraber oturduk. Bir kuruş almadım.

Marinanın yönetim kurulu başkanlığına Tolga Ağar'ı siz mi atadınız?

Tolga Ağar'ı müdür olarak koydum. Marinadaki benzin istasyonunu verdim onlara.

Ağar cezaevindeyken neler oldu?

Her hafta yanına gidip geldim. Helikopter pisti yaptırdım, Aydın'da. Pist cezaevine yakın bir yerdeydi. Haftada bir marinadan helikopter servisi kaldırıyorduk.

Çıktıktan sonra "Gülen'le görüşmek istiyorum" mu dedi?

FETÖ’nün yanına gitmek istedi, gittik.

Neden gitmek istedi?

Ona sorsanıza.

Bildiğim kadarıyla özel uçağınızla Pensilvanya'ya gittiniz.

New York'a gittik. Helikopter kiraladım, Pensilvanya’ya geldik. İhsan Kalkavan bize katıldı. Gülen'in önünde oturduk. Gülen, Erdoğan için iyi şeyler konuşmuyordu. "Sen kim oluyorsun! Varsan bugün, Erdoğan sayesinde. Sen karar ver, imam mısın, politikacı mısın?" dedim. Bu lafıma alındı. Bir tek şey dedim: "Sizin yanlış yolda olduğunuzu düşünüyorum.Yanınıza gelenlerin de yanlış yolda olduğunu düşünüyorum" Bu lafı söyleyip çıktım. Bir süre sonra Ağar da çıktı.

Bu ziyaret davaya delil diye kondu

2017'de soruşturma açıldı, 2019'da kapandı. FETÖ'cü olmadığım ortaya çıktı. Altı ay sonra gizli tanıklar çıkıyor. Kumpas kuruluyor. Örgüte yardımdan beş sene verildiği görülmemiş. Böyle saçmalık görmedim. En koyu FETÖ'cülere bile 2,5-3 sene vermişler.

Şunu söylemek istiyorum: Türk vatandaşı olmaktan gurur duyuyorum. Beni bu memkeketten kimse soğutamaz. Bütün malvarlığımı bu memlekete taşıdım. Mezarımı Etiler'den 10 sene önce aldım. Ölsem burada toprağa verileceğim. Gidecek başka bir yerim yok, niyetim de yok. Davalardan vazgeçmeyi düşünmüyorum. Hukuk geç de olsa tecelli edecek.

Mansimov'dan ikinci açıklama: Ağar'ın kaldığı cezaevinin tadilatını ben yaptırdım

Mübariz Mansimov,  ilk açıklamalarının ardından eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar hakkında İsmail Saymaz'a ikinci bir açıklama daha yaptı.

Mansimov, Ağar'ın 2012-2013 yılında kaldığı Aydın Yenipazar Cezaevi'nin eski bakana göre düzenlendiğini ve tüm tadilat masrafının kendisi tarafından karşılandığını söyledi.

İşte, Saymaz'ın soruları ve Mansimov'un yanıtları:

Ağar hakkında tutuklama kararı çıktıktan sonra neler oldu?

Ağar, 15 gün evimde kaldı. O sırada ben Tolga Ağar ile cezaevinin tadilatını yaptırdık. Devlet orayı tadilata sokmuştu. Biz müdahale ettik, sponsor olup yaptık. Tadilat bittikten sonra Ağar gitti, teslim oldu.

Ne kadar harcadınız?

Bayağı para harcadım da, ne kadar harcadığımı hatırlamıyorum. Oğluna para verdim, yaptık.

Nasıl bir tadilat yapıldı?

Çok güzel bir tadilat yapıldı. Eskiden 51, hatta 70 kişi vardı cezaevinde. Bakım yapılırken, 17 kişi kalacak şekilde yapıldı.

Kimler kaldı içeride?

Aşçı vardı. Siyasi veya kabadayı tipler değil, garibanlar.

Biraz Ağar'ın konforuna göre yani.

Onun konforuna göre ayarlandı.

Tek kişilik koğuşta mıydı?

Tek kişilik koğuşta kalıyordu. Televizyon, banyo, tuvalet; her şey vardı.

Ziyaretçi kabul edebiliyordu değil mi?

Zaten helikopter koymuştum, marinadan cezaevine servis yapıyorduk, herkes ziyaret etsin diye.

Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Ben Atatürk ilkelerine ve Türkiye'nin hukuk devleti olduğuna inanan bir insanım ve milliyetçiyim. Bunu söylemek istiyorum.

 

 

halktv.com.tr

DAHA FAZLA HABER OKU