ABD sonrası Suriye: Türkiye ve Rusya koordinasyonu başlıyor

Suriye'deki son durumu ele almak için Moskova'da bir araya gelen Türk ve Rus heyetlerinin toplantısından "Terörist tehlikesini ortadan kaldırmak için birliklerin koordinasyonu konusunda mutabakat” çıktı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Rus mevkidaşı Sergey Lavrov, Moskova'daki görüşmes sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Fotoğraf: AA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile Suriye'deki gelişmeleri değerlendirmek üzere Moskova'da bir araya geldi.

Rusya Savunma Bakanlığı'nda bir buçuk saat süren görüşmeye MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da katıldı. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Çavuşoğlu'nun görüşmeden sonraki ilk açıklaması "Tüm terör örgütlerinin Suriye topraklarından temizlenmesi konusunda ortak irademiz var. Suriye ve bölgesel konularda Rusya ve İran’la yakın işbirliğine devam edeceğiz. Biz Astana garantörleri olarak, Suriye’nin toprak bütünlüğünü, siyasi birliğini savunuyoruz ve bunlara halel getirecek tüm çabalara da karşıyız" oldu. 

Rus Dışişleri Bakanı Lavrov da "Suriye’de terörist tehlikesini ortadan kaldırmak ve mültecilerin ülkelerine dönmelerinde gerekli koşulların sağlanması için birliklerimizin koordinasyonu konusunda mutabakata vardık" diye konuştu. 

 

Toplantı öncesinde de konuşan Çavuşoğlu, Türkiye, Rusya ve İran arasında Astana formatında Suriye konusunda yakın iş birliğinin yürütüldüğünü belirterek, “Bu sayede siyasi sürece dahil birçok alanda önemli ilerlemeler kaydettik” ifadesini kullandı. 

Suriye’deki son gelişmeleri değerlendirmek üzere Rusya’ya geldiklerine işaret eden Çavuşoğlu, “Bundan sonra da Rus ortaklarımızla Suriye’de neler yapabileceğimizi değerlendireceğiz. Özellikle Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ile ilişkilerimize bölgesel konularda çok önem verdiği için bizi gönderdi” diye konuştu. 

Rus Savunma Bakanı: Fırat'ın doğusu ele alınacak

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ise “İdlib’in yanı sıra İstanbul’da vardığımız anlaşmanın uygulanmasını değerlendireceğiz. Ayrıca ABD’nin Suriye’den çekilmesini ve Fırat’ın doğusundaki son gelişmeleri de ele alacağız” ifadelerini kullandı.

Rus tarafından Şoygu'nun yanı sıra Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Valery Gerasimov ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev’in katıldığı görüşmede, Türkiye’nin Suriye’deki terör örgütlerine yönelik askeri operasyonlarının istişare edilmesi planlanıyor.

 

Moskova’daki görüşmeden çıkacak kararlar, ABD’nin Suriye’den çekilme kararı ve Şam yönetiminin Suriye ordusunun Menbiç’e girerek bayrak diktiğini açıklamasının ardından önem arz ediyor. 

Zira, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Suriye hükümetinin Menbiç'te yeniden kontrol sağlamasını olumlu olarak değerlendirmişti. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise bu gelişmenin ardından Suriye hükümetinin “psikolojik eylemler içerisinde olduğunu” ifade etmişti. 


 

DAHA FAZLA HABER OKU