Pervin Buldan: Seçimler yaklaşınca Kürtleri hatırladılar, oylarına göz diktiler

“Yüzde 10’un üzerinde oy alan bir partiye kapatma davası açacaksın eş genel başkanlarına her gün meydanlarda hakaret edip terörist diyeceksin ondan sonra Diyarbakırlıların gözlerinin içine bakarak bana oy verin diyeceksin. Hadi oradan”

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin Gaziantep il binası önünde düzenlediği "Halkla Buluşma" programınnda konuşma yaptı / Foğotraf: HDP

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan,  Gaziantep'te partisinin il binası önünde düzenlenen "Halkla Buluşma" programında yaptığı konuşmada, söz konusu toplanmanın bir miting olmadığını, halkla buluşmayı amaçladıklarını söyledi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

“Antep halkı bu yönetime razı değil”

Seçimler yaklaşırken  Gaziantep’e çıkarmalar yapacaklarını ve büyük mitingler gerçekleştireceklerini söyleyen Buldan, “ Antep’te halkımızın bu şekilde yönetilmesine razı olmadığını çok iyi biliyoruz. Antep’i yönetenler, özellikle belediye başkanları Antep halkının hak ettiği şekilde Antep’i yönetmiyorlar. Yapacağımız tek şey çalışmalar yaparak Antep’i yönetmeyi sağlamaktır. Bunun için şimdiden çalışmalarınıza başlayın, halkın iradesini seçimlerde sandığa yansıtmak için çalışmayı bir ilke olarak önünüze koyun” dedi.

“HDP kapısına kilit vurulacak bir parti değil”

Gaziantep’te şuan 55 HDP’linin haksız bir şekilde cezaevinde olduğunu kaydeden Pervin Buldan, “Antep’te bu kapıdan içeri girenleri tutuklarsak buranın kapısına kilit vururlar diye düşünenler şunu unutmasın. HDP kapısına kilit vurulacak bir parti değil. Bin gider bin geliriz ama bu kapıyı hiç kimseye kapattırmayız. İşte HDP’ye kapatma davasının ilkini ve ilk sürecini burada arkadaşlarımızı gözaltına alıp tutuklayarak başlattılar” diye konuştu.

“HDP’nin kapanmasına Türkiye halkları ve Kürtler asla ve asla izin vermeyecek”

Buldan, “Onlar zannediyorlar ki HDP kapanırsa HDP fikriyatı biter ve insanlar evlerine çekilir ve otururlar. Onlar bilmiyor ki HDP milyonlardır, HDP halktır, bu ülkenin iradesidir, halkların cesareti ve umududur. Bu topraklarda filizlenen, yeşeren, kök salan HDP’yi bitireceklerini sananlar HDP’yi kapatacaklarını düşünenler yanılıyorlar. HDP’nin kapanmasına Türkiye halkları ve Kürtler asla ve asla izin vermeyecek” şeklinde konuştu. 

“Seçimler yaklaşınca Kürtleri hatırladılar oylarına göz diktiler”

“Şimdi seçimler yaklaşırken bu ülkeyi yönetenler özellikle Kürtlerin, Kürt seçmenin oyuna gözlerini diktiler ve bunu şimdiden başlattılar” diyen Pervin Buldan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Diyarbakır ziyaretine değinerek,  “Seçimlerin yaklaştığını ve Kürtlerden oy istediğini bir kez daha ilan etti. Her sıkıştıklarında Karadeniz’den yalandan gaz çıkaranlar aynı zamanda her sıkıştıklarında Diyarbakır’a gidip Kürtlerden oy isteme cesaretini kendilerinde buluyorlar” dedi.

“Sizin Kürtlerden oy istemeye ne hakkınız ne de haddiniz var”

HDP Eş Genel Başkanı Buldan, “Kürtlere zulmedenlere, Kürtleri yok sayanlara, Kürtlere hakaret edenlere, Kürtlere her gün dava açanlara, Kürtlere seçme ve seçilme hakkını tanımayanlara, Kürtlerin iradesini, seçilmiş milletvekillerini ve belediye eş başkanlarını cezaevine koyanlara şunu hatırlatmak isteriz ki sizin Kürtlerden oy istemeye ne hakkınız var ne haddiniz var” dedi.

Buldan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kürt halkının temsilcilerini, belediye eş başkanlarını, kayyımla, zorla gasp edeceksin, görevlerine son vereceksin, temsilcilerini cezaevine göndereceksin; yani Kürde ne seçme ne de seçilme hakkını tanımayacaksın, milletvekillerini cezaevinde tutacaksın, bu ülkede Cumhurbaşkanı adayı olarak halkın adayı olan Selahattin Demirtaş’a ceza vereceksin ve son seçimlerde bu ülkede yüzde 10’un üzerinde oy alan bir partiye kapatma davası açacaksın eş genel başkanlarına her gün meydanlarda hakaret edip terörist diyeceksin ondan sonra Diyarbakırlıların gözlerinin içine bakarak bana oy verin diyeceksin. Hadi oradan, hadi oradan”

“Çözüm sürecinin bir parçası olmaktan onur duyuyoruz”

“Şimdi bizi bir öcüymüşüz gibi, sanki bu ülkede yüzde 10’un üzerinde oy alan bir parti değilmişiz gibi kriminalize etmeye çalışan bu iktidara ve ortağına vereceğimiz en güzel cevap elbette seçim sandıklarında olacaktır” diyen Pervin Buldan, sözlerini “Diyarbakır’da söylediği çözüm süreci başta olmak üzere bu ülkede HDP’nin katkı sunduğu, içinde olduğu bütün kıymetli süreçlerden onur ve gurur duyuyoruz” diyerek sürdürdü.

“Çözüm sürecini HDP değil ‘Dolmabahçe Mutabakatı'nı tanımıyorum’ diyenler bitirdi”

Çözüm sürecini bitirenin HDP olmadığını söyleyen Buldan, “Dolmabahçe Mutabakatından hemen sonra "ben bu mutabakatı tanımıyorum, ben bu süreci başlatmadım" deyip 7 Haziran ile 1 Kasım tarihleri arasında bu ülkede zulmü ve baskıyı uygulayan, bu ülkede herkesi tutuklatan bu ülkenin ve Kürtlerin iradesine saygısızlık yapan bir hükümetten ve iktidardan ve ülkeyi temsil eden Cumhurbaşkanından beklenen ancak budur. O sürecin içinde olan biri olarak ifade etmek isterim 3 yıllık çözüm sürecinde o kıymetli süreçte eğer bu ülkeye cenazeler gelmediyse, anneler ağlamadıysa, gençler yaşamını yitirmediyse burada en büyük pay bu sürecin aktörlerindedir, en büyüğü de HDP’dedir ve bu sürecin içinde olanlardadır” dedi.

“Ssüreci yürütenlere dava açtılar, tecrit uyguladılar”

Süreci bitirmekle kalmadıklarını, sadece buzdolabına kaldırmadıklarını, süreci toprağın altına gömdüklerini kaydeden Pervin Buldan, “Öyle bir yaptılar ki bizler görev aldık diye bizleri yargılamaya kalktılar, kendileri sarayda otururken, o dönem bu süreç içinde çalışma yürütenlere davalar açtılar, yargılamalar başlattılar. Her birimiz binlerce davadan yargılanıyoruz” diye konuştu.

“Onlar yaptıklarından pişman olabilir ama biz çözümü savunmaktan pişman değiliz”

Çözüm süreci için “bu ülkenin en kıymetli süreciydi” ifadelerini kullanan HDP’li Buldan, “Bizim için onurlu olan bu süreçte elbette ki yaptıklarımız ve bundan sonra önümüze gelirse asla tereddüt etmeyeceğimiz bir süreçten bahsediyoruz. Onlar pişman olabilirler ama biz bu sürecin içinde olduğumuz için asla pişmanlık duymuyoruz” dedi.

“Hiç kimse Kürtlerin oylarını çantada keklik görmesin”

Konuşmasında “Bizler AKP hükümetinin de onun küçük ortağının da bu ülkede ekonomik krizden tutalım işçinin, emekçinin, kadının, gencin geleceğini nasıl kararttığını hepimiz iyi biliyoruz. Bir dahaki seçimde üzerimize düşen görev ve sorumluluğu en iyi şekilde yerine getireceğiz” diyen HDP Eş Genel Başkanı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ancak sadece bir taraf için söylemiyorum. Diğer taraf da -Millet İttifakı’nı kastediyorum- bu ülkede kim iktidar olmak bu ülkeyi yönetmek istiyorsa bu ülkenin en büyük sorunu olan Kürt sorununu çözmek zorundadır. Bu sorun çözülmeden de bu ülkeye demokrasi gelmeyecektir. Onun için hiç kimse Kürtlerin, Kürt halkının oylarını çantada keklik olarak görmesin. Kürtler hiç kimseye mecbur değildir, hiç kimseye de mahkum değildir”

“HDP’yi ve Kürtleri muhatap almak zorundasınız”

Buldan, “Ama bu ülkede eğer demokrasinin gelişmesini, özgürlüklerin, adaletin, hakkın ve hukukun gelişmesini istiyorsanız işte o zaman HDP’yi ve Kürtleri muhatap almak zorundasınız. Öyle kolay bir lokma olarak hiç kimse Kürtleri ve HDP’yi görmesin” dedi.

“Son yerel seçimlerde gösterdiğimiz tavrı hiç kimse artık bizden beklemesin”

Son yerel seçimlerde İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Mersin ve Antalya’da destekledikleri demokrasi güç birliklerinin önemliydi ve kıymetli olduğunu kaydeden Buldan, “Ancak bundan sonraki süreçte hiç kimse bizden aynı tavrı beklemesin, aynı tavrı göstermeyeceğimizi herkes artık bilsin” diye konuştu.

“O gemiyi mutlaka ama mutlaka limana ulaştıracağız”

Pervin Buldan, “Yolumuz uzun bu uzun yolda zorluklar olabilir sıkıntılar olabilir. Ama biz bütün bu zorlukların üstesinden gelebilecek bir güce sahibiz. Sevgili kadınlar, sevgili gençler sevgili Antepliler çok çalışacağız, bu yolu hep birlikte aşacağız ve sevgili Selahattin Demirtaş’ın dediği gibi o gemiyi mutlaka ama mutlaka limana ulaştıracağız”  dedi. 

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU