Çin'deki polis akademisi "korkak" köpekleri açık artırmaya çıkarıyor

Seçilemeyen köpeklerin "kapma ve getirme yeteneklerinin zayıf" olduğu ve "ürkek" davrandıkları söylendi

Çin'in Liaoning eyaletindeki bir polis akademisi, eğitim programına katılmaya hak kazanamayan 54 "korkak" köpeği açık artırmaya çıkaracak (Unsplash)

Bütün köpekler eşittir fakat bazıları polis işi için uygun değil. Çin'in Liaoning eyaletindeki bir polis akademisi, eğitim programına katılmaya hak kazanamayan ve "kapma ve getirme yetenekleri zayıf" olan 54 "korkak" köpeği açık artırmaya çıkaracak.

Ağırlıklı olarak Alman çoban ve Belçika Malinois cinslerinden oluşan tam eğitimli köpekler, bakımlarında Kriminal Soruşturma Polis Üniversitesi tarafından internet sitesinde yayımlanan hükümet yönergelerine uyması gereken kişilerle birlikte yaşayacak. Açık artırma 7 Temmuz'da akademi binasında gerçekleştirilecek.

South China Morning Post'un bildirdiğine göre bu 54 köpeğin seçilememesinin ardındaki nedenler arasında "korkaklık, küçük boy veya zayıf uzuvlar dahil olmak üzere fiziksel güçsüzlük, itaat eksikliği ve kapma ve getirme yeteneklerinin zayıflığı" yer alıyor. CNN'in bildirdiğine göre bazı köpekler sadece "ürkek" ve "ısırmıyor", yani eğitmenlerinin talimatlarına uyarak bir hedefe saldırmıyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Fakat CNN'in haberinde, Jiangning Polis Teşkilatı'nda çalışan bir polis memurunun Çin sosyal medya sitesi Weibo'daki açıklaması aktarıldı ve bildirildiği gibi "elenmeyen" polis köpeklerinin, yalnızca "kabul edilmediği için aslında polis köpeği olma aşamasına hiç gelemediği" ifade edildi.

Akademi, teklifte bulunacakların "yerel hükümetin köpek yetiştirme konusundaki düzenlemelerine uymasını" şart koşuyor. Bunlar arasında köpeği "medeni bir şekilde" büyütmek, yeniden satmamak ve "doğal ölüme kadar" bakımını üstlenmek yer alıyor.

İhale 200 Yuan'dan (yaklaşık 270 TL) başlıyor. Alman çoban köpekleri soğukkanlılıkları, zekaları, koruyucu yapıları, sadakatleri, güçleri ve atletik yapıları nedeniyle polis eğitiminde en sık kullanılan ırklar arasında.

Haber, Çinli Weibo kullanıcılarından alaycı tepkiler aldı.

SCMP haberinde bir Weibo kullanıcısından alıntı yaparak, "Memur olma konusunda köpekler için bile çok fazla baskı ve epey amansız bir rekabet var" ifadelerine yer verdi.

Bir başka kullanıcıysa, "Hırsızları yakalayamayacak kadar korkak olsalar bile, yine de çocukların oyun için buluşmalarında yer almaya hak kazanabilirler" dedi.

CNN, bir Weibo kullanıcısının "Köpekleri eve getirirken lütfen komşularınıza testi geçemediklerini söylemeyin. Ebeveynleriniz, siz okullara başvururken sınavda başarısız olduğunuzu başkalarına söylediğinde neler hissettiğinizi hayal edin" ifadelerini kullandığını aktardı.

Sixth Tone'a göre Jiangning Popo adındaki Çinli bir polis memuru, Weibo'da 5,8 milyon takipçisine şunları söyledi:

Kısacası, aceleci davranmayın. Teklif vermeden önce iyi düşünün.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/asia

Independent Türkçe için çeviren: Noyan Öztürk

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU