Öztrak: Türkiye AK Parti’den de, Erdoğan Şahsım Hükümeti’nden de çok ama çok büyüktür

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Erdoğan’ın “Türkiye ile AK Parti'nin kaderi adeta bütünleşmiştir” sözlerine yanıt verdi

Cumhuriyet Halk Partisi Sözcüsü Faik Öztrak, CHP MYK toplantısı gündemi ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

CHP Sözcüsü Faik Öztrak Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Her saldırının hedefinde AK Parti'nin olması boşuna değildir. Türkiye ile AK Parti'nin kaderi adeta bütünleşmiştir. Türkiye'yi seven AK Parti'yi seviyor, Türkiye'den nefret eden bizden de nefret ediyor” şeklinden sözlerine yanıt verdi.

“Neden bu kadar zor sorular soruldu?”

Hafta sonu yapılan YKS sınavlarında pandemi döneminde doğru düzgün ders verilemediği halde sorulan soruların oldukça zor olduğunu belirten Öztrak, “Neden bu kadar zor sorular soruldu? Boş kalacak kontenjanlara Katarlı öğrencileri doldurmak için mi? En son yaptıkları protokol ortada. Tıp Fakültesi ve tıpla ilgili pek çok bölüme,

Katarlı öğrencilerin girişinin önünü açıyor. Sadece askeri öğrencilerin değil. “Silahlı kuvvetlerin asker veya sivil öğrencileri” diyerek, Katarlı öğrencilere uçsuz bucaksız imkân tanıyor” diye konuştu.

“Şu Katar’ı sevdiğiniz kadar, Türkiye’yi de sevseniz ya. Madem bu kadar Katar’ı seviyorsunuz; O zaman size tavsiyemi, emekliliğinizi de Katar’da geçirmeniz” diyen CHP Sözcüsü sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ama Katar’ı bu kadar çok seven Erdoğan şimdi çıkıyor, “Türkiye ile AK Parti’nin kaderi adeta birleşmiştir” diyor. İnsaf. Bu ne kendini beğenmişlik. Bu ne kibir. Beyefendi, Türkiye AK Parti’den de, Erdoğan Şahsım Hükümeti’nden de çok ama çok büyüktür. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bakidir, Siz ise ilk sandıkta gidicisiniz” 

“Milletimizin kaderiyle kendi kaderini birleştirmeye cüret edenler önce kendilerine bir aynada bakacaklar” diyen Öztrak, “Nerede TELEKOM için veriler krediler? Nerede buharlaştırdıkları 128 milyar doların hesabı?  Nerede ordumuza teslim edilmeyen F-35’lerin parası? Nerede Ziraat Bankası’ndan yandaş medya projesine verilen 750 milyon dolar? Sizinle ülkemiz ve milletimiz arasında artık gece ile gündüz kadar fark var” şeklinde konuştu.

“Majestelerinin mahkemelerinden yana saf tuttunuz”

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’In Kanal İstanbul projesi kapsamında Sazlıdıre Köprüsü temel atma töreninde sarf ettiği “O parayı sizden söke söke alırlar” sözlerine de tepki gösteren Öztrak, “Siz yandaşlarınız adına Düyunu Umumiye memurluğuna soyundunuz. “Paraları sizden söke söke alırlar” diyerek talan ve rant düzeninden,  Majestelerinin mahkemelerinden yana saf tuttunuz. Milletimiz ise “Geldikleri gibi giderler” diyerek sizi ilk sandıkta göndermek için gün sayıyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti baki, Erdoğan Şahsım Hükümeti gidicidir” diye konuştu.

İstenen ceza da ekonomik büyüklükte de 30 kat”

Adaletle, kuralla yönetilen ülkelerde yöneticiler, Hazine’deki her bir kuruşun hesabının millete verileceğini bilir. Haramilerin Hazine’ye uzanan ellerini keser” diyen Faik Öztrak, Sezgin Baran Korkmaz hakkındaki iddialar için şunları söyledi:

“Amerika Birleşik Devletleri usulsüz yollarla kazanılan, ergisi ödenmeyen, hazinesinden kaçırılan 470 milyon dolar kara paranın peşine düşüyor. Bunun 133 milyon doları da Türkiye’de aklanmış. Amerika, bu 133 milyon doların peşini bırakmıyor. Şebekenin Türkiye’deki ayağı Sezgin Baran Korkmaz’ı, Avusturya’da gözaltına aldırmış. Tam 225 yıl hapis cezasıyla yargılamaya hazırlanıyor. Ama Sezgin Baran Korkmaz’a kara para aklama suçundan Türkiye’de açılan davada sadece 7,5 yıla kadar hapsi isteniyor. Bir tarafta 225 yıl, diğer tarafta 7,5 yıl. Fark 30 kat. Amerika, 21 trilyon dolarlık bir ekonomi. Türkiye ise 717 milyar dolarlık bir ekonomi. Fark burada da 30 kat. Bu ne bir tesadüf, ne de bir tevafuk. Amerika Birleşik Devletleri ekonomisi Türkiye’nin 30 katıysa bunun bir sebebi de haksızlığa, hukuksuzluğa bizden 30 kat daha duyarlı olmasıdır. 21 trilyon dolarlık Amerikan ekonomisi buharlaşan 133 milyon doların peşini bırakmıyor. Hesabını dünyanın her yerinde soruyor. 717 milyar dolarlık Türkiye ekonomisinde Merkez Bankası kasasındaki 128 milyar dolar buharlaştırılıyor. Ama kimse bu 128 milyar doların hesabını vermiyor. Muhalefetin Meclis’te hesap sormasına da imkân verilmiyor. Millet adına “128 Milyar Dolar Nerede?” diye soruyoruz. Afişler asıyoruz. Mahkemeleri eliyle yasaklamaya kalkıyorlar. Buharlaştırdıkları 128 milyar doların hesabını vermeyenler, bugün çıkmış ödünç döviz için SWAP anlaşması peşinde koşuyorlar”

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU