Beyaz Saray’dan Afganistan açıklaması: Planımızda bir değişiklik yok

Psaki, ABD Savunma Bakanlığı’nın, Afganistan'dan askerlerinin geri çekilme sürecini yönettiğini belirterek, “Etkili bir yolla geri çekildiğimizden emin olarak ilerliyoruz” dedi

Fotoğraf: AA

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, ABD'nin Afganistan'dan 11 Eylül 2021'e kadar tamamen çekilme planında bir değişiklik olmadığını açıkladı.

Psaki, Beyaz Saray'da düzenlediği günlük basın toplantısında gündemi değerlendirdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

ABD Savunma Bakanlığı’nın, Afganistan'dan ABD askerlerinin geri çekilme sürecini yönettiğini belirten Psaki, "Biz bu süreçte askeri personelimizin güvenliğini sağlayacağımızdan ve etkili bir yolla geri çekildiğimizden emin olarak ilerliyoruz" diye konuştu.

Psaki, Taliban'ın bölgedeki ABD askerlerine yönelik saldırılarında büyük bir artış gözlemediklerini kaydederek, "Afganistan'da bundan önceki statüko bizim için bir seçenek değildi" değerlendirmesinde bulundu.

“Değişiklik yok”

ABD Başkanı Joe Biden'ın 25 Haziran Cuma Günü Beyaz Saray'da Afgan mevkidaşı Eşref Gani ile görüşeceğini dile getiren Psaki, "Afganistan'dan 11 Eylül'e kadar tamamen çekilme planımızda bir değişiklik yok" ifadelerini kullandı.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU