Sezgin Baran Korkmaz'la fotoğrafı çıkan Yargıtay üyesi Nemli'den açıklama

Yargıtay üyesi Nemli, fotoğrafta yer alan Avukat Mehmet Demir vesilesiyle Sezgin Baran Korkmaz ile görüştüğünü kaydetti

Fotoğraf: Twitter @cengizaksan

Gazeteci Cengiz Aksan, 24 Eylül 2020'de Ankara'daki Tavacı Recep Usta'da çektiği bir fotoğrafı "Fotoğrafta Sezgin Baran Korkmaz ve avukatı Mehmet Demir, Yargıtay 7. Daire üyesi Tekman Savaş Nemli'yle yemek yiyor. Cengiz Aksam fotoğrafı "Fotoğraf 24 Eylül 2020 tarihine ait. Yer Dikmen Vadisi Tavacı Recep Usta. Sezgin Baran Korkmaz karşısında oturan kişiyle hararetli bir diyalog içinde. O gün fotoğrafı paylaştığım gazeteci arkadaşım @MustafaArst SBK'nın kara para akladığını söylemişti ama bana mantıklı gelmemişti" notuyla Twitter hesabından yayınladı.

Nemli: Soruşturmadan haberim yoktu

Yargıtay üyesi Tekman Savaş Nemli de konuya ilişkin yaptığı açıklamada "Şahsımın da yer aldığı fotoğraf üzerine yapılan haber ve yorumlar gerçeği yansıtmamaktadır" ifadelerini kullandı.

Nemli devamında, "Fotoğraf karesinde yer alan Avukat Mehmet Demir 11 yıl önce verdiğim vekâlet ile şahsımın avukatı olup, Sezgin Baran Korkmaz ile bu vesileyle aynı ortamda bulunduk. Bunun dışında adı geçen SBK ile herhangi bir hukukum yoktur" dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Nemli şunları söyledi:

Adı geçen şahıs hakkındaki herhangi bir soruşturmadan haberimin olmadığı gibi, basından öğrendiğim kadarıyla yine adı geçen şahıs hakkında yurt dışı çıkış yasağı ve mal varlığına el koyma kararlarının 9 Ekim 2020 tarihinde alındığı ve daha sonra bu kararların kaldırıldığı belirtildiğinden ilgi kurulması da anlamsızdır. Ayrıca şahsıma yönelik suç oluşturacak haber ve yorumlar hakkında yasal yollara başvuracağım.

Görüşmeden 3 ay sonra yurtdışı yasağı kalktı

Sözkonusu fotoğrafın çekildiği günden 3 ay sonra Sezgin Baran Korkmaz hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın itirazı ile mal varlığına tedbir konulması ve yurtdışına çıkış yasakları kaldırıldı. 

Yasakların kaldırılması ile birlikte yurtdışına çıkış yapan Korkmaz ABD'nin talebiyle Avusturya'da tutuklandı. 

Türkiye'nin de iade işlemi için süreci işletmeye başlattığı Korkmaz hakkında ABD'de Utah Başsavcılığı'ndan kara para aklayarak edindiği gerekçesiyle Türkiye'deki mal varlıklarına el konulması talebi geldi.

 

 

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU