Gözler Kabine toplantısında: Normalleşme adımları ele alınacak

Koronavirüsle mücadelede gözler pazartesi günü toplanacak kabine toplantısında. Kademeli normalleşme adımlarının ele alınacağı toplantıda pazar günü kısıtlamanın kaldırılmasının da konuşulacağı ifade ediliyor

Fotoğraf: AA

Kabine, koronavirüs gündemi ile pazartesi gübü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak. 

Toplantıda yeni normalleşme kararlarının alınması bekleniyor.

Pazar günleri süren kısıtlamanın kaldırılması ve hafta içi kısıtlama saatinin ileriye alınması da gündemde.

Erdoğan, konuşmasında turizmciler için de bir açıklama yapacak.

Kısıtlamalar esnetilebilir

Aşılamanın hızlanması, vaka sayıları azalmasıyla uzmanlar, kısıtlamaların esnetileceği görüşünde. Yaz aylarının sonunda da açık havada maske zorunluluğu kalkabilir.

Uzmanlara göre, aşılama hızı sayesinde temmuz ayında rahatlama sağlanacak.  50 milyon kişinin çift doz aşı olması ile toplumsal bağışıklık sağlanabilecek. Sonbaharda açık alanlarda maske zorunluluğunun kalkması planlanıyor.

"Pazar günü açılma söz konusu olabilir"

Kademeli normalleşme sürecine ilişkin TRT Haber'e konuşan, Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, şunları söyledi:

İnsanlar dikkat ettiği takdirde pazar günü de açılma söz konusu olabilir. Akşam saatlerindeki kısıtlama 22.00 yerine 23.00'e alınabilir. Bireysel önlemlere dikkat edip sırası gelenin aşı olduğu bir zaman dilimi yaşayabilirsek, hem temmuzda hem de güz döneminde toplumsal bağışıklığın sağlanması ile çok da iyi zamanlarımızın olabileceğine inanıyorum. Dışarıda fiziksel mesafeye uyarsak, kapalı ortamlarda iyi havalandırılan ortamlarda maskesiz belli zaman dilimlerinde durmak mümkün olacaktır. Kalabalık AVM'ye, banka şubesine ya da hastanelerde maske takmak söz konusu olup onun dışındaki alanlarda maskesiz yaşamın olacağını düşünüyorum güz döneminde.

 

Independent Türkçe, TRT Haber

DAHA FAZLA HABER OKU