Trump'tan sonra ABD'nin dünya çapındaki imajı hızla düzeliyor

Anketler, dünya genelinde ABD'yle ilgili olumlu düşünenlerin sayısında muazzam bir yükseliş olduğunu gösteriyor

ABD'lilerin yarısından fazlası Biden'ın ilk 100 gündeki performansını başarılı bulmuştu (Reuters)

Pew Araştırma Merkezi'nin bir analizine göre, Başkan Joe Biden göreve başladıktan sonra ilk yurtdışı gezisi için Avrupa'ya seyahat ederken, ABD'nin dünya lideri olarak ülke dışındaki imajı yeniden canlanıyor.

Bir düzineden fazla ülkede yaşayanlar arasında yapılan Pew anketi, ABD Başkanı'nın dünya meselelerine dair "doğru şeyi yapmasını" bekleyenlerin oranının anket yapılan her ülkede arttığını ve eski Başkan Donald Trump'ın görev süresinin sonlarına doğru kaydedilen ciddi ölçüde düşük seviyelerden sonra toparlandığını ortaya koydu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Fransa, Almanya, Güney Kore ve diğer ülkeler dahil 16 ülkede katılımcıların yüzde 75'i artık ABD Başkanı'nın dış politika açısından doğru seçimler yapacağına güvendiğini dile getiriyor. 2020'nin sonunda Trump görevden ayrılmaya hazırlanırken aynı şeyi ifade edenlerin oranı sadece 17'ydi.

Bu eğilim ABD'yle ilgili genel görüşleri de kapsıyor. Aralık 2020 ile Mayıs 2021 arasında ülkenin lehine görüş bildiren katılımcıların oranı yüzde 34'ten yüzde 62'ye sıçradı.

İki yönetime dair görüşlerdeki en büyük değişimler İsveç ve Belçika'da görülüyor. İki ülkede de 2020'nin sonunda Trump'a duyulan güvenle şu anda Biden'a duyulan güven arasında 70 puanlık bir fark bulunuyor.

Bu iki isme duyulan güven farkının katılımcılar arasında en az olduğu ülke Yunanistan fakat orada da Biden ve Trump'a yönelik güven seviyelerinde yine 40 puanlık bir fark var.

ABD'ye yönelik olumlu görüşlerde de en küçük artış Yunanistan'da yaşandı. ABD lehine düşünen Yunan katılımcıların oranı 2020 ile Mayıs 2021 arasında 9 puan artarak şu anda yüzde 63'te seyrediyor. Avustralya'da ankete katılanların sadece yüzde 42'si ülke hakkında olumlu görüşlere sahip olduklarını söylerken Yeni Zelanda, ABD hakkında olumlu düşünceleri görmenin en zor olduğu ülkeydi.

Biden karakter meselelerinde eski başkanla yan yana konulup kıyaslandığında da anket sonuçları muazzam farklılık gösterdi. Ankete katılanların sadece yüzde 13'ü Biden'ı "kibirli" diye nitelendirirken aynı şeyi Trump için söyleyenlerin oranı şok edici şekilde 10 kişiden 9'unu buldu. Katılımcıların yüzde 14'ü Biden'ın "tehlikeli" olduğunu ifade ederken yüzde 70'ten fazlası Trump'ın tehlike arz ettiğini söyledi.

Anket, eski başkanın eski Başbakanı Theresa May'le çok iyi bilinen tartışmasının yanı sıra Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan'la da tartıştığı Birleşik Krallık gibi yakın ortakları da dahil ABD'nin müttefiği olan birçok ülkede Trump'ın başkanlığının ne kadar az rağbet gördüğünü gözler önüne serdi.

Toplamda tüm ülkelerde yaşayanlar için hata payı hemen mümkün olmasa da tek tek ülkelerin veri setleri için hata payları Pew'in internet sitesinde bulunabilir. Hata payları genelde yüzde 5'in altında seyrediyor.* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

independent.co.uk/news/world

Independent Türkçe için çeviren: İrem Oral

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU