Hindistan'da iki file elektrik çarpmasının ardından meyve bahçesi sahibi tutuklandı

Ormanlar tükenirken filler yiyecek bulmak için yerleşim bölgelerine giriyor

19 Ekim 2019'da Hindistan'ın Batı Bengal vilayetinde bir tarlada, ölüm nedeninin elektrik çarpması olduğundan şüphelenilen bir fil bulunmuştu (AFP)

Hindistan'ın Orissa eyaletinde farklı bölgelerde iki fil birkaç gün arayla elektrik çarpması sonucu öldü. Yetkililer bir meyve bahçesi sahibini elektrikli çitine fazla yükleme yaptığı gerekçesiyle tutukladı.

Muhtemelen 20-25 yaşlarında bir fil, Orissa'nın Ganjam bölgesinde yerel sakinler tarafından bulundu. Hindustan Times'a göre bölgedeki orman görevlileri hayvanın yiyecek ararken bir kaju bahçesindeki 11 kilovoltluk elektrik teline temas etmiş olabileceğini söyledi.

Bu olaydan bir gün önce eyaletin Dhenkanal bölgesinde başka bir fil bir mango bahçesinde elektrik çarpması sonucu ölü bulunmuştu. Bahçenin sahibi pazartesi günü tutuklandı ve daha sonra mahkeme tarafından kefaletle serbest bırakıldı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bölgedeki orman görevlisi Prakash Chand Gogineni, bunun hayvanı öldürmeye yönelik kasıtlı bir girişim olduğunu ve tüm kanıtları mahkemeye sunduklarını söyledi.

The New Indian Express'e göre yetkili, meyve bahçesindeki güneş enerjili çite fazla yükleme yapılarak gücünün 20 kilovolta yükseltildiğini, böylece bölgede çitler için 9 kilovolt şartı koşan yönergelerin ihlal edildiğini belirtti.

Nisandan bu yana Odisha'da en az 13 fil elektrik çarpması veya kaçak avlanma sebebiyle hayatını kaybetti.

Yaban hayatı koruma uzmanı Biswajit Mohanty, Hindustan Times'a Odisha'daki fillerin ormanlar tükenirken yiyecek bulmak için yerleşim yerlerine girdiklerinden dolayı öldürüldüğünü söyledi.

Geçen ay Hindistan'ın kuzeydoğusundaki Assam eyaletinde 18 fil ölü bulunmuştu. Yetkililer geçen hafta fillerin ölüm nedeninin "yıldırımla kaza sonucu elektrik çarpması" olduğunu doğruladı.

Assam'ın Orman Bakanı Parimal Suklabaidya cinayet ihtimalini elemişti.



*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/asia/india

Independent Türkçe için çeviren: İrem Oral

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU