Bahçeli'den Ahmet Şık'a: Türkiye katil olsaydı bulunduğu yer mezarlık olurdu

"Böyle bir alçak, TBMM'de bizimle aynı havayı teneffüs ediyor. Devlete katil diyen bu soysuz, devletin her imkanından istifade ediyor"

Fotoğraf: AA

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık’ı "Bu devlet katil, bu devleti yıkmamız gerekiyor, evet Türkiye Cumhuriyeti devleti bir katil devlettir” şeklindeki ifadeleri dolayısıyla sert sözlerle eleştirdi.

Partisinin grup toplantısında konuşan MHP lideri, Ahmet Şık'a yönelik olarak "Türkiye Cumhuriyeti Devleti katil olsaydı bugün bulunduğun yer Türkiye Büyük Millet Meclisi değil mezarlık olurdu" dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bahçeli'nin Şık'a yönelik kullandığı ifadeleri şöyle:

TİP'li bir vekilin 'Bu devlet katil, bu devleti yıkmamız gerekiyor.' iftiraları karşısında ne yapacağız? Bu hainin dokunulmazlığını kaldırıp doğruca adalete teslim etmeyecek miyiz? Böyle bir alçak, TBMM'de bizimle aynı havayı teneffüs ediyor. Devlete katil diyen bu soysuz, devletin her imkanından istifade ediyor. HDP'lilerin fütursuzluğundan cesaret alan bu suçlu bilmelidir ki, Türkiye Cumhuriyeti katil olsaydı bugün bulunduğun yer TBMM değil, mezarlık olurdu. İktidarı zayıflatacak her türlü politikayı meşru gören bu bölücünün layık olduğu yer Gazi Meclis'in çatısı değil, parmaklıkların arkasıdır.


“AYM’nin ikinci iade şansı yok”

Bahçeli, yeniden kapatma davası açılan HDP hakkında gözlerin Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) çevrildiğini söyledi. “AYM’nin Yargıtay’ın hazırladığı iddianameyi ikinci kez iade etme şansı olmadığını” söyleyen Bahçeli, şu ifadeleri kullandı:

HDP'nin kapatılma süreciyle bölücü milletvekillerinin dokunulmazlık dosyalarının görüşülmesi maalesef savsamaktadır. Bundan sonra bütün gözler AYM'ye çevrilecektir. İkinci kez iade seçeneği de kalmamıştır. HDP'nin kapatılması artık hukukun konusudur. Bu kanlı ve karanlık sayfa açılmamak üzere kapatılmalıdır. Bölücü milletvekillerinin dokunulmazlık dosyalarının TBMM'de görüşülüp karara bağlanması neden gecikmektedir?

Ahmet Şık ne demişti?

Ahmet Şık, katıldığı bir programda "Bu devlet katil, bu devleti yıkmamız gerekiyor, evet Türkiye Cumhuriyeti devleti bir katil devlettir” şeklinde bir ifade kullanmıştı.

Hakkında soruşturma açılan Şık, “Devlet katil sözlerim nedeniyle eleştirileceksem/yargılanacaksam eksik tespit yaptığım için bu olmalı. Çünkü devlet seri cinayetler işleten bir katildir. Hiçbir devlet yoktur ki elinde kan olmasın" açıklaması yapmıştı.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU