Gazeteci Çağdaş Ulus’un işine son verildi

Ulus, CHP’li belediyelerin Özışık kardeşlere ilan adı altında ödeme yaptığını iddia etmesinin ardından KRT TV yönetimi tarafından uyarıldığını ve iş akdinin feshedildiğini duyurdu

Fotoğraf: Twitter

Gazeteci Çağdaş Ulus’un KRT TV’deki işine son verildi.

CHP’li Maltepe ve Ataşehir belediyelerinin Hadi, Süleyman ve Baki Özışık kardeşlere gazete ilanı adı altında ödemeler yaptığını, Maltepe belediyesinin de Özışık kardeşlere 3 yıl boyunca araç tahsis ettiğine dair açıklamaları nedeniyle kanal yönetimi tarafından uyarıldığını ve istifaya zorlandığını kaydeden gazeteci Çağdaş Ulus, KRT TV yönetimi tarafından iş akdinin feshedildiğini duyurdu.

Ulus, Twitter’dan, "CHP'li belediyelerin Hadi-Süleyman ve Baki Özışık kardeşlere düzenli ödeme yaptığına dair attığım tweetler sonrası krtkulturtv yönetimi tarafından hukuksuzca iş akdim feshedildi. Kamuoyuna açıklamamdır" notunu paylaşarak şunları kaydetti:

Biliyorsunuz ki yaklaşık 17 aydır KRT TV'de birçok özel habere imza attım. Bu haberler açık kaynaklarda hala mevcuttur. Bu haberlerden en bilineni de "İBB'nin kayıp atları" haberimdir. Bu haber nedeniyle de KRT Genel Müdürü Adnan Bulut ve kanalın patronu Ali Fırat Atabaş tarafından takdir edildim. Şimdiki Zaman programında da usta gazeteciler Uğur Dündar, İsmail Saymaz, Barış Yarkadaş, Gürkan Hacir ve Yazar Elfin Tataroğlu'na konuk olarak bu olayı detaylarıyla konuştuk.
Kanalın sevilen muhabiri ve editörüyken izinli olduğum 22 Mayıs Cumartesi günü attığım tweetler nedeniyle kanalın istenmeyen insanı oldum. Peki neydi o tweetler? Hatırlanacağı üzere 22 Mayıs'ta CHP'li Maltepe ve Ataşehir belediyelerinin Hadi-Süleyman ve Baki Özışık kardeşlere gazete ilanı adı altında ödemeler yaptığını Maltepe Belediyesi'nin de Özışık kardeşlere üç yıl boyunca araç tahsis ettiğine dair açıklamalarımdı.
Pazartesi mesai saatinde işte bu tweetlerim nedeniyle kanalın GYY'si Fikret Bulut tarafından önce tweetlerimi silmem ardından da istifa etmem istendi. Ben bu talebi kabul etmedim ama düzenli olarak istifa etmem için baskıyla karşılaştım. 28 Mayıs Cuma gününe kadar da kanala düzenli giderek mesai yaptım. 29 Mayıs Cumartesi günü de haftalık iznimi kullandım. 31 Mayıs günü ise sözde 3 gün boyunca işe gelmediğim gerekçesiyle iş akdim feshedildi.
Benim işten atılmam kurumun benden talep ettiği savunma metninde açıkça yazmaktadır ama işi çirkinleştirerek beni bu şekilde işten çıkarmayı uygun gördüler.
Hürriyet Gazetesinde çalışırken evine gönderilen tebligatlarla işten kovulduklarını öğrenen gazetecilerin mağduriyetini KRT'de haber yapan yönetim, maalesef kanalın tek özel haber yapan muhabirini bu şekilde işten çıkarmıştır.
Ben sadece gazetecilik yaptım. Bu nedenle de bana yaşatılanların hukuksuzluk olduğunu bildiğim için konuyu yargıya taşımaya karar verdi. Yapılanları kamuoyunun bilgisine sunarım.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU