BBC, İsrail yanlılarının şikayeti üzerine Filistin'le ilgili eğitim videolarını kaldırdı

İsrail yanlısı UK Lawyers for Israel grubu, BBC’ye gönderdiği şikayet mektubunda videoların "dengesiz ve partizan" olduğunu savunmuştu

BBC videoların içeriğini inceleyeceğini duyurdu (Reuters)

Birleşik Krallık'ın resmi yayın kuruluşu BBC, İsrail yanlısı bir gruptan gelen eleştirilerin ardından Filistin'le ilgili eğitim videolarını kaldırdı.

Öğrencilere yönelik 7 bölümden oluşan eğitim videoları, Filistin tarihini ve İsrail işgalinin kökenlerini konu alıyordu. Ülkede faaliyet gösteren İsrail yanlısı gruplardan UK Lawyers for Israel (UKLFI), martta BBC'ye gönderdiği şikayet mektubunda videoların "dengesiz ve partizan" olduğunu savunmuştu. UKLFI, BBC'yi okullarda yasadışı eylemleri teşvik etmekle eleştirmişti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

BBC, 4 ve 14 yaş arasındaki çocuklara yönelik Bitesize bölümündeki içeriği incelemek amacıyla kaldırdığını duyurdu. BBC'nin Eğitim Müdürü Helen Foulkes, birkaç yıl önce siteye eklenen içeriği Editöryal İlkelere uygunluğunu değerlendirmek amacıyla gözden geçirdiklerini kaydetti. Foulkes, inceleme sonucunda içeriği değiştirebileceklerini ya da tümüyle kaldırabileceklerini de ifade etti.

BBC'nin videoları kaldırmasının ardından açıklama yapan UKLFI Direktörü Jonathan Turner, "BBC'den konuyu incelemesini ve bu tartışmalı meseleyi dengeli bir şekilde sunmak için doğru bir yol benimsemesini istedik, umuyoruz ki şu anda bunu yapıyorlar" dedi.

Birleşik Krallık Eğitim Bakanı Gavin Williamson, geçen hafta okul yönetimlerine gönderdiği mesajda İsrail-Filistin meselesinde tarafsızlığın korunması ve yükselen antisemitizmin önlenmesi çağrısında bulunmuştu. Williamson'ın mesajı, bazı çevreler tarafından "Filistin'e desteği engelleme girişimi" olarak nitelenmişti.

Ülkede nisanda UKLFI ve diğer Yahudi örgütlerinin talebi üzerine Ortadoğu'yla ilgili iki ders kitabının içeriğinin değiştirilmesi de tepkilere yol açmıştı. 

Birleşik Krallık, geçen ay İsrail'in Gazze'ye yönelik 11 gün süren ve 250'den fazla Filistinlinin hayatını kaybettiği saldırıları sırasında Filistin'e destek için düzenlenen çok sayıda protestoya sahne olmuştu.


Independent Türkçe, Middle East Monitor, Daily Mail

 

DAHA FAZLA HABER OKU