Irkçılığa karşı pul koleksiyonu çıkartan İspanya Posta İdaresi, kaş yaparken göz çıkardı

Pullar George Floyd'un ölümünün birinci yıldönümüne dikkat çekmek için basıldı

Farklı ten rengi tonlarını gösteren dörtlü pul seti (AP)

İspanya postanesi, George Floyd'un ölümünün birinci yıldönümü münasebetiyle beyaz olmayanlara karşı önyargılar konusunda farkındalık yaratmak için tasarlanmış yeni pul koleksiyonu yüzünden kendisini bir ırkçılık tartışmasının içinde buldu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Irkçılık karşıtı kampanya yürütenler, devletin işlettiği posta servisi Correos'u, pulların fiyatlandırması nedeniyle siyahilerin hayatlarının beyazlardan daha az değerli olduğu fikrini pekiştirmekle suçladı.

Eşitlik Pulları koleksiyonu, açık kahverengiden siyaha kadar farklı renklerde pullar içeriyor.

Açık kahverengi olanlar, 1,60 euro (yaklaşık 16 TL) fiyatıyla en pahalıları. En ucuzlarıysa 0,70 euro (yaklaşık 7,30 TL) fiyatıyla siyah olanlar.

Kampanya sloganında, "Damganın rengi koyulaştıkça değeri azalıyor. Bu yüzden kargo gönderirken beyazdan çok siyah pul kullanmak gerekecektir" ifadelerine yer verildi.

Böylelikle her mektup ve her gönderi, ırkçılığın yarattığı eşitsizliğin bir yansımasına dönüştürülecek.

Bununla birlikte, İspanya'daki ırkçılık üzerine yazan yazar Moha Gerehou, bu pulların iyi bir fikir olmasına rağmen, bilinçsizce siyahi hayatların beyazdan daha az değerli olduğu fikrini aktardığını söyledi.

Gerehou, Twitter'daki paylaşımında "Kampanyanın temelinde aşılmaz bir sorun var: Bundan çıkan şey, siyah pulların beyaz olanlardan daha az değerli olduğu" diye yazdı.

Aktarılan ve geriye kalansa çok büyük bir çelişki: Hayatlarımızın eşit değerde olduğunu göstermeye yönelik bir kampanya, rengine göre eşit olmayan bir değere sahip pulları dolaşıma sokuyor. Bu mesaj tamamen bir felaket. Irkçı bir şey.

Pul görüntüleri sosyal medyada viral oldukça @chuckiclampy, Twitter'dan kampanyanın Ricky Gervais'in başrolünü oynadığı komedi dizisi The Office'dekilere benzer kötü bir pazarlama girişimi gibi göründüğünü yazdı.

Postanenin girişimi, ırkçılık karşıtı kampanya grubu SOS Racismo ve kampanyanın videosunu yapan tanınmış İspanyol rapçi El Chojin tarafından desteklenmişti.

Correos, kampanyanın başlangıcında yaptığı açıklamada, pulların “milyonlarca kişinin her gün karşılaştığı adaletsiz ve acı verici gerçek” konusunda farkındalık yaratmak için tasarlandığını söylemişti.

Açıklamada ayrıca Eşitlik Pulları'nın "çeşitlilik, kapsayıcılık ve hakların eşitliği hakkında bilinç oluşturmayı sağlamayı" amaçladığı da ifade edildi.

Correos siyasi hassasiyetleri zedelediği için ilk kez ateş altında kalmıyor.

Geçen haziranda, Onur Günü münasebetiyle posta kutularını LGBT+ hareketinin gökkuşağı renklerine boyadığında, muhafazakar eleştirmenler, devlet tarafından işletilen kuruluşun siyasi konulara değinmemesi ve tarafsız kalması gerektiğini söylemişti.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: Onur Bayrakçeken

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU