Prens Harry ve Meghan Markle'ın kızının veraset sırasındaki yeri ne olacak?

Kraliyet ailesinde artık görev sahibi olmasa da Prens Harry ve çocukları veraset sırasında yer almaya devam ediyor

Meghan Markle'dan ikinci çocuğunu bekleyen Prens Harry kısa süre önce annesi Prenses Diana'nın ölümünün kendisini alkole ve uyuşturucuya sürüklediğini söylemişti (AP)

Prens Harry ve Meghan Markle 14 Şubat'ta Meghan'ın karnı burnunda fotoğrafını paylaşarak tekrar ebeveyn olacaklarını duyurmuştu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Çift, Kaliforniya'daki evlerinin arka bahçesindeki ağacın altında çekilen siyah-beyaz fotoğrafla ikinci çocuklarını beklediklerini ve iki yaşındaki oğulları Archie'nin "ağabey olacağını" açıklamıştı.

Bu mutlu haber, Meghan'ın New York Times için kaleme aldığı kişisel makalede Temmuz 2020'de düşük yaptığını açıklamasından üç ay sonra gelmişti.

ABD'li televizyon sunucusu Oprah Winfrey'e verdikleri sansasyonel röportajda çift "yazın" doğmasını umdukları bir kız çocuğu beklediklerini söylemişti.

Kraliçenin torunu Harry kan bağıyla kraliyet üyesi olduğu için Harry ve Meghan artık kraliyet ailesinde görev sahibi olmasa da çocukları veraset sırasında yer alıyor.

Çiftin kızının veraset sırası ne olacak?

Harry ve Meghan'ın oğlu Archie 6 Mayıs 2019'da doğduğunda babasının, kuzenlerinin, amcasının ve büyükbabasının ardından veraset sırasında yedinci oldu.

Harry ve Meghan'ın kızı doğduğunda ağabeyinin ardından veraset sırasında sekizinci olacak. Çiftin kızının doğumu Kraliçe'nin ikinci oğlu Prens Andrew'u veraset sırasında dokuzuncu sıraya itecek.

Veraset sırasında ondan öncekilerin sırasıysa bu doğumla değişmeyecek.

Veraset sırasında Harry ve Meghan'ın kızının önünde kimler var?

2017'de en uzun süre varis olarak kalan Kraliyet üyesi olan Kraliçe'nin ilk oğlu Charles veraset sırasında birinciliği koruyacak.

İkinci sırada Charles'ın en büyük oğlu ve Prens Harry'nin ağabeyi Cambridge Dükü bulunuyor.

Veraset sırasında üçüncü, dördüncü ve beşinciyse sırasıyla Prens William'ın çocukları Prens George, Prenses Charlotte ve Prens Louis.

 

1.jpg

Meghan Markle ve Prens Harry ikinci çocuklarını beklediklerini bu fotoğrafla duyurmuştu (Missan Harriman)

 

Prens Harry veraset sırasında altıncı sırada yer alıyor; oğlu Archie yedinci, yeni doğacak kızıysa sekizinci sırada.

Veraset ve cinsiyete ilişkin mevzuat

2013'te kabul edilen mevzuat sayesinde veraset sırasında doğan kız çocuklarının yerleri artık kendilerinden küçük erkek kardeşlerine geçmiyor.

Mevzuat yürürlüğe girmeden önce veraset sırası kısmen cinsiyete göre belirleniyordu. Bu, Kraliçe'nin kızı Prenses Anne gibi kraliyet üyelerinin sıralamada kendilerinden küçük erkek kardeşlerinin gerisine düştüğü anlamına geliyordu.

Mevzuatta şu ifadeler yer alıyor:

Tahta geçiş sırası belirlenirken 28 Ekim 2011 tarihinden sonra doğan bir kişinin cinsiyeti o kişiye ve o kişinin soyundan gelenlere (ne zaman doğmuş olursa olsun) başka herhangi bir kişiye kıyasla öncelik hakkı vermez.

Prenses Charlotte 2018'de küçük kardeşi Prens Louis'in doğumuna rağmen veraset sırasındaki konumunu koruyarak tarihe geçti.

Meghan ve Harry'nin gelecekte bir oğulları olursa kızlarının veraset sırasındaki yeri sarsılmayacak.

 

* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/life-style

Independent Türkçe için çeviren: İrem Oral

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU