Rashida Tlaib: Demokratlar bana, gözleri korkutulduğu için Filistin'i gizlice desteklediklerini söylüyor

Partinin ilerici kanadı, ABD'nin İsrail'e yönelik geleneksel tavrına giderek daha fazla karşı çıkıyor

Tlaib ve diğer Kongre üyeleri, ABD yönetimine İsrail'e yapılan silah satışları ve askeri yardım konusunda itirazlarda bulunmuştu (AFP)

ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Rashida Tlaib, Kongre'deki bazı Demokrat meslektaşlarının gizlice Filistinlilerle yönelik empatilerini ifade ettiklerini fakat kamuoyu karşısında bunu yapmadıklarını söyledi.

Michigan temsilcisi Demokrat siyasetçi, gözlemini pazartesi akşamı MSNBC'nin The Reid Out programında yapılan röportajda paylaştı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Programın sunucusu Joy Reid'e konuşan Tlaib, "Bu gerçekten zor çünkü Filistinlilere yönelik bir tür empati duyan meslektaşlarımdan bazıları, İsrail'deki apartheid statükosunu sürdürmek isteyenler tarafından sindirilmeye ve zorbalığa uğramaya devam ettikleri için bunu sessizce fısıldayarak yapıyor" ifadelerini kullandı.

Tlaib statükoyu sürdürmekle ilgilenenlerin "Filistinlileri... doğaları gereği şiddet kullanan, insan haklarını hak etmeyen kişiler olarak tam anlamıyla kenara attığını" söyledi.

Tlaib, meslektaşlarının kimden ne tür bir sindirme veya zorbalığa maruz kaldığını belirtmedi.

Temsilciler Meclisi üyesi ayrıca, İsrail içinde Netanyahu hükümetine yönelik Biden yönetiminin yönelttiğinden daha fazla eleştiri olduğunu söyledi:

Umarım başkanım, başkanımız, tam olarak neler olduğu hakkında ses çıkarır ve doğruları söyler, çünkü bildiklerini biliyorum. İsrail vatandaşlarının bir kısmı da dahil olmak üzere orada yaşayan insanların çoğu ortaya çıkıp çok güçlü bir şekilde Netanyahu'ya itiraz etti. 'Bu tür bir ayrımcılık ve ırkçılığa artık yeter. Onlar bizi komşularımız. Onlar çocuklarımızı birlikte büyüttüğümüz çocuklar' dediler.

Demokrat Parti'nin ilerici kanadı, İsrail'e yönelik geleneksel ABD politikasına muhalefetinde giderek daha fazla ses yükseltiyor.

Tlaib ve diğer Kongre üyeleri, ABD yönetimine İsrail'e yapılan silah satışları ve askeri yardım konusunda itirazlarda bulunmuştu.

Tlaib, Minnesota temsilcisi Ilhan Omar ve Indiana temsilcisi André Carson'la beraber Başkan Joe Biden'dan İsrail'e sağlanan yıllık 3 milyar dolar (yaklaşık 25 milyar TL) değerindeki askeri yardımı yeniden değerlendirmesini talep eden ortak bir bildiriye imza atmıştı.

Hamas'ın roket saldırıları ve İsrail'in hava saldırıları devam ederken ve ölü sayısı artarken Biden yönetimi, ateşkes fikrini desteklediğini belirtti fakat açık bir ateşkes çağrısı yapmadı.

Pazartesi günü ABD, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde İsrail'le Hamas arasında acil ateşkes çağrısını içeren ortak bir açıklamayı engellemişti.* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: Noyan Öztürk

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU