HDP Genel Merkezi’nden saldırı açıklaması: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu faildir

HDP'den yapılan açıklamada, "Hiçbir güç; partimize saldırarak mafya-siyaset-bürokrasi üçgeninde ortaya çıkan çürümüşlüğü gizleyemez, bu çürümüşlük üzerinden inşa edilen yoksulluğu, yolsuzluğu ve topluma dayatılan çözümsüzlüğü görünmez kılamaz" denildi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Merkezi tarafından yapılan yazılı açıklamada, dün gece genel merkez binasına 3 kişinin saldırdığı belirtildi. Açıklamada "Kamera kayıtlarından da anlaşıldığı üzere, iki ayrı noktada binamızı korumakla görevlendirilen polisler saldırıya engel olmadıkları gibi saldırı girişimine adeta yardımcı olmuşlardır" ifadeleri yer aldı.

HDP, partinin genel merkez binasına gece saatlerinde yapılan saldırının görüntülerini paylaştı. 3 kişinin parti binasını taşlarken yer aldığı görüntlerin ardından bir açıklama yapan HDP Merkez Yürütme Kurulu görevli polislerin saldırganlara müdahale etmediğini belirtti.

"Partimize yapılan saldırının azmettiricilerini tanıyoruz" başlığıyla yapılan açıklamada parti binasının gece saat 00:05’te saldırıya uğradığı kaydedilerek şu ifadeler kullanıldı:

Genel Merkez binamız, belli çevreler tarafından yönlendirildiği açık olan 3 kişilik bir saldırgan grubunun saldırısına uğramıştır. Kamera kayıtlarından da anlaşıldığı üzere, iki ayrı noktada binamızı korumakla görevlendirilen polisler saldırıya engel olmadıkları gibi saldırı girişimine adeta yardımcı olmuşlardır. Saldırganların elini kolunu sallayarak, polislerin gözetimi altında partimize saldırması ve halen gözaltına alınmamış olması, saldırının amacının ve hangi güçler tarafından yönlendirildiğinin açık göstergesidir.  Sokağa çıkma yasağına rağmen Ramazan Bayramı’nın birinci gününde Türkiye’nin üçüncü büyük partisine yönelik gerçekleştirilen bu saldırının faili; kaos ve kargaşadan beslenen siyasi çevrelerdir, partimizi her fırsatta hedef gösteren iktidardır.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Hiçbir güç mafya-siyaset-bürokrasi üçgeninde ortaya çıkan çürümüşlüğü gizleyemez"

Açıklamada İçişleri Bakanı Süleyman Soylu için ise "fail" ifadesi kullanılarak, "Mafya ve karanlık ortakları tarafından kirli ilişkileri ortaya dökülen ve bu telaşla hedef saptırmak için partimizi ve muhalefeti suçlayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu faildir. Siyaset-mafya ilişkilerinin aleni bir şekilde ortaya döküldüğü bir dönemde, partimize yönelik bu korkakça ve çetavari mafya yöntemleriyle gerçekleştirilen saldırılar tesadüfi değildir. Fakat yine söylüyoruz asla amacına ulaşmayacaktır. Hiçbir güç; partimize saldırarak mafya-siyaset-bürokrasi üçgeninde ortaya çıkan çürümüşlüğü gizleyemez, bu çürümüşlük üzerinden inşa edilen yoksulluğu, yolsuzluğu ve topluma dayatılan çözümsüzlüğü görünmez kılamaz" denildi.

"Üçüncü Yol" vurgusu

Açıklamada HDP'nin "Üçüncü Yol" siyaseti de işaret edilerek şunlar belirtildi:

HDP; parti binalarını ve varlığını da ülkeye umut veren Üçüncü Yol alternatif siyasetini de sadece savunarak değil, büyüterek yoluna devam edecektir. Ülkeyi bu karanlık, saldırgan zihniyetin insafına terk etmeyeceğiz. Kaos ve kargaşadan beslenen kesimlerin hesaplarını boşa çıkaracak, demokratik siyaset çizgimizdeki ısrarımızla ortak mücadeleyi büyütecek ve Türkiye’yi bu karanlıktan çıkaracağız. 

 

 

 

 

 

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU