Kevin Spacey'ye cinsel istismar davası açan kişi kimliğini açıklamazsa dava düşecek

Davanın devam etmesi için "CD" olarak bilinen davacıya kimliğini açıklaması için 10 gün verildi

2017'de Kevin Spacey (AFP)

Yargıç, Kevin Spacey'ye karşı açılan 40 milyon dolarlık (yaklaşık 330 milyon TL) cinsel istismar davasının, davacı kimliğini açıklamazsa devam etmeyeceğine karar verdi.

Kamuoyunda "CD" olarak bilinen kişi, House of Cards dizisinin yıldızını, 1980'lerde o 14 yaşındayken New York'taki oyunculuk sınıfında tanıştıktan sonra kendisini taciz etmekle suçlamıştı.

ABD Bölge Yargıcı Lewis A. Kaplan, 3 Mayıs Pazartesi günü verdiği kararla Spacey'den 40 milyon dolardan fazla tazminat talep eden CD'nin mahkemede isimsiz kalamayacağına hükmetti.

Kaplan, CD'nin gizliliğinin, açık adli yargılama karinesinden ve CD'nin kimliğini belirtmeden devam etmesi halinde Spacey'nin savunmasına karşı ortaya çıkacak önyargıdan daha önemli olmadığını söyledi.

CD'nin avukatlarının, müvekkillerinin adının kullanılmasının travma sonrası stres bozukluğunu tetikleyeceği yönündeki iddialarına karşı yargıç, bunun davanın ilerlemesiyle ortaya çıkan önlenmesi zor bir sonuç olduğunu ekledi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Kaplan, CD'nin anonim kalmasının Spacey'yi destekleyebilecek bilgiye sahip kişilerin ortaya çıkmasını da engelleyebileceğini söyledi.

Davanın devam etmesi için CD'nin avukatlarına, müvekkillerinin ismini açıklamaları için 10 gün verildi.

CD, 2017'de Spacey'ye yönelik cinsel istismar iddialarını dile getiren ilk isimler arasındaydı. Vulture'daki bir makalede iddialara göre ikilinin o 12 yaşındayken nasıl tanıştığını ve daha sonra o 14 yaşındayken cinsel ilişkiye nasıl başladıklarını anlatmıştı.

Kaplan, CD'nin Vulture'daki makalede anonim özne olarak yer aldığını ve 1990'lardan beri de iddialarına dair birden fazla kişiyle konuştuğunu belirtti.

Yargıç, "Kanıtlar, CD'nin bilerek ve defalarca, bu kişilerden herhangi birinin şu ya da bu noktada gerçek kimliğini kamuoyunun geniş ilgisine sunacak şekilde ifşa etme riskini aldığını gösteriyor" dedi.

Spacey ise tüm taciz iddialarını reddediyor.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/arts-entertainment/films

Independent Türkçe için çeviren: Ata Türkoğlu

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU