Sinovac aşısıyla ilgili çalışma tamamladı: Türkiye'de yaklaşık 2 bin 500 kişi aşı olduğu halde virüse yakalandı

Ocak ayından itibaren uygulanan Sinovac aşısıyla ilgili ilk çalışma tamamlandı. Aşılananlar arasında 2 bin 500 kişinin hastalığa yakalandığı, bu kişiler arasında hastane ya da yoğun bakıma ihtiyacı duyanların sayısının da az olduğu belirtildi

Fotoğraf: AA

Sağlık Bakanlığı'nın, koronavirüs salgınına karşı uyguladığı ilk aşı olan Sinovac ile ilgili çalışması tamamlandı.

Hürriyet gazetesinden Meltem Özgenç'e konuşan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, aşılama başladığı günden itibaren Sağlık Bakanlığı’nın ciddi bir takip süreci başlattığını söyledi. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Turan şunları kaydetti:

Aşılama henüz 15 milyonken yapılan araştırmada, ilk ve ikinci dozlar yapıldıktan sonra hastalığa yakalanan kişilerin durumlarına bakıldı. Bu kişiler arasında birinci doz aşıyı olup, kendisini yeterince koruyamadığı için Kovid-19’a yakalananlar, yine ikinci doz aşıyı olup kendini koruyamayanlar ya da aşı olup üzerinden 14 gün geçtiği halde hastalığı kapanlar bulunuyor. 

Aşı olup da virüs kapanların sayısı yaklaşık 2 bin 500 kişi. Bu kişilerden de hastaneye başvuru ya da yoğun bakım ihtiyacı neredeyse yok denecek kadar az. 65 yaş ve üzeri grupta aşılama başlamadan önce, hastalığın pik döneminde yoğun bakım ihtiyacı yüzde 18’lerdeyken, aşılama sonrası bu rakam yüzde 10’ların altına indi. Sağlık çalışanlarında da durum benzer. Sağlık çalışanları ve 65 yaş üzerinde aşılama tamamlandığı için sonuçları çok net görebiliyoruz. Yani aşı ile çok anlamlı bir başarı elde edildiğini söyleyebilirim. Bu nedenle aşılama çok hızlı ve etkili biçimde devam etmeli.

"Bizim için artık en önemli grup 20-65 yaş arası kişiler"

"Aşı sonrası kaybedilen hastalara baktığımızda, bu yaş grubunun genellikle 80-90 yaş aralığında ve kanser gibi ciddi hastalıkları olan az sayıda vatandaşımız olduğunu görüyoruz" diyen Turan, "Bu nedenle aşı sonrası vefatların kesinlikle aşıdan bağımsız olarak tamamen farklı hastalıklar nedeniyle meydana geldiğini söyleyebiliriz. Bizim için artık en önemli grup 20-65 yaş arası kişiler. Çünkü hastaneye yatışlarda bu yaş grubunda artış var. Bulaşın önünü bir an önce almalıyız” dedi. 

 

Hürriyet, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU