Konya Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Karamercan: Valilik esnafa destek için belediyeye 6 milyon lira vermiş ama biz görmedik

Salgın nedeniyle Konya esnafının zor durumda olduğunu söyleyen Karamercan, esnafın borçlarından dolayı bunalıma girdiğini ve devletten de destek görmediklerini savundu

Fotoğraf: Kanal 42

Konya Tabip Odası Başkanı Dr. Eyüp Çetin, Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit, Konya Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Ali Osman Karamercan ve Konya Kahveciler Odası Başkanı Mehmet Adil, Kanal42 TV'de ekrana gelen Sümen Altı programına konuk oldu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Konya'daki esnafın zor durumda olduğunu belirten Konya Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Karamercan, “Mevlana Caddesi’nde, Nalçacı Caddesi’nde ve Otogar civarında çok büyük eylem olacaktı. Rica ettim yapmayın dedim. Mevlana civarındaki bir arkadaşımız masa, sandalye yaktı. O da haklı" dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Karamercan, borçlarından dolayı esnafın bunalıma girdiğini vurgulayarak şunları kaydetti:

Şöyle haklı, kendisi borcunu ödemek için iki ev bir de araba sattı. Esnaf, bunalıma girdi. Bu arkadaşımız gibi, çok esnafımız bunalıma girdi. Benim borcumu ödemediğim esnaf da bunalımda. Kasapta bunalımda hâlci de. Çark dönmeyince borç ödeyemiyoruz. Mülk sahibi geliyor, ‘Ya otur ya çık’ diyor. Devlet bir yandan esnafa haciz gönderiyor. Biz, nereye kadar dayanacağız?

 

 

"Esnafa destek için verilen paraları biz göremedik"

Devletten, Konya Büyükşehir Belediyesi ve merkez ilçe belediyelerinden bu süreçte lokantacı esnafının bir destek görmediğini de savunan Karamercan, şunları söyledi:

Büyükşehir Belediyesi’ne iki kez liste verdik. Liste vermemize rağmen bize bir dönüş olmadı. Sayın Valimizle görüştük. Bize ‘Ben, esnaflar için belediyeye bir miktar para verdim. Biz, belediyeden öyle bir destek görmedik. Valilik, esnaflara destek için Büyükşehir Belediyesi’ne bir ödeme yapmış. Biz, bir şey görmedik. Vali beye ‘Sayın Valim, biz para görmedik’ dedim. Kendisi ‘Ben, verdim’ dedi. Vali bey, belediyeye 3 milyon bir kez, 3 milyon bir kez toplamda 6 milyon verdiğini söyledi.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU