Ahmet Altan tahliye edildi

Altan'ın evine doğru yola çıktığı öğrenildi

Fotoğraf: Twitter / FigenCalikusu

Yargıtay, FETÖ'ye 'yardım' iddiasıyla hapis cezasına çarptırılan Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak hakkındaki kararı bozdu.

Mahkeme, Silivri’de tutuklu bulunan Altan'ın, bozma gerekçesi ve tutuklulukta geçirdiği süreyi dikkate alarak tahliyesine karar verdi.

Karar sonrası Altan tahliye edildi.

Altan'ın avukatı, Figen Çalıkuşu Independent Türkçe’ye, “Altan şu anda evine gidiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Ne olmuştu?

Ilıcak ve Altan daha önce FETÖ'nün darbe çağrışımı davasında İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanmış ve "darbeye teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi ise sanıkların eylemlerinin "silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme" suçunu oluşturduğu gerekçesiyle hükmü bozmuştu.

Bunun üzerine yeniden yargılama yapan İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi, 4 Kasım 2019'da "silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme" suçundan Altan'a 10 yıl 6 ay, Ilıcak'a ise 8 yıl 9 ay hapis cezası vermişti. Hükümle birlikte Altan tahliye edilmişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın itirazından sonra hakkında yakalama kararı çıkarılan Altan 14 Kasım 2019’da evinde gözaltına alınmıştı.

27. Ağır Ceza Mahkemesi’ne çıkarılan Altan, karar yüzüne okunarak tutuklanmıştı.

Altan'ın avukatı Figen Çalıkuşu da tutuklama kararına itiraz etmiş, ilgili kararın, “ara karar” değil “hüküm” olduğunu ifade ederek “Dosya Yargıtay incelemesine geçmiştir. 27. Ağır Ceza Mahkemesinin tutuklama kararı verme yetkisi yoktur” demişti.

Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya yeniden Yargıtay’a gelmişti.

 

 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU