ABD'de polislerin siyahi teğmene silah çekip biber gazı sıktığı anlar ortaya çıktı

Nazario, "Lütfen, bana neler olduğunu söyleyin" derken polisler askere vurarak yere yatırıyor

ABD'nin Virginia eyaletinde bir asker, trafikte aracını durdurup kendisine silah çeken, küfreden, biber gazı sıkan ve yere yatıran iki polise dava açtı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Windsor kasabasında aralıkta yaşanan olayın polislerin vücut kamerasıyla çekilen görüntülerinde, iki polis bir benzin istasyonunda durdurdukları askeri üniforma giyen siyahi ve Latin kökenli teğmen Caron Nazario'ya arabadan çıkmasını söylüyor. Polislerin silah doğrulttuğu Nazario, elleri havada bir şekilde "Doğrusu dışarı çıkmaya korkuyorum… Emniyet kemerimi bile ellemeye korkuyorum, lütfen… Ellerim dışarıda, lütfen…" diyor.

Polislerden biri, gözaltına alındığını söylediği Nazario'ya idam cezalarında kullanılan elektrikli sandalyeye atıfla "elektrikli sandalyeyi kuruyorum" diye bağırıyor.
 


Nazario "Durun" derken polis askerin yüzüne biber gazı sıkıyor. Gazın etkisiyle gözlerini açamaz halde araçtan çıkan Nazario, "Lütfen, bana neler olduğunu söyleyin" diye defalarca seslenirken polisler askere vurarak yere yatırıyor ve kelepçeleyerek gözaltına alıyor.

Dava kayıtlarına göre polislerden Daniel Crocker, arka plakası olmayan ve camları boyalı aracı durdurmaya çalıştıklarını, sürücünün kendilerinden kaçmaya çalıştığını ve durumu "yüksek risk" olarak gördüklerini savundu.  

Dava dilekçesinde, "Kamera görüntüleri, ülke genelinde güvenlik güçlerinin tümüyle dokunulmaz bir şekilde hareket edebileceklerini; profesyonellik dışı, saygısızca, tehlikeli ve bazen de ölümcül yollarla ve ırkçı önyargılarla yetkilerini kötüye kullanabileceklerini düşündüğü korkunç eğilimle uyumlu" denildi.

Nazario'nun avukatı, olay sırasında görev yerinden çıkarak evine dönen askerin anayasal haklarının ihlal edildiğini savundu. Avukatı, Nazario'nun durumuyla ilgili "Elbette kendini iyi hissetmiyor" dedi.

AP haber ajansı, iki polisin çalışmaya devam ettiği Windsor Polis Departmanı'na gönderilen soruların yanıtsız kaldığını bildirdi.


Independent Türkçe, AP

DAHA FAZLA HABER OKU